Български стартъп получи първия ваучер за излизане на БФБ по ОП "Иновации и конкурентоспособност"

22.04.2019 | 15:55
по статията работи: econ.bg
„Процедурата по одобрение на кандидатите е изключително бърза. Може би в рамките на две седмици се случиха нещата за първия бенефициент“, отбеляза изпълнителният директор на агенцията д-р Бойко Таков
Български стартъп получи първия ваучер за излизане на БФБ по ОП "Иновации и конкурентоспособност"
Снимка: Пресцентър на ИАНМСП

Български производител на биометрични технологии е първата компания одобрена по схемата за финансова подкрепа за излизане на Българската фондова борса. Финансиране в размер на 50 000 лв. получи първият бенефициент по „Ваучерна схема за предоставяне на услуги за емитиране на ценни книжа на капиталовите пазари“.

Ваучерът бе връчен на изпълнителния директор на BIODIT Юлиан Софрониев от д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.  

„В България обикновенно само критикуваме, но днес имаме повод да похвалим тази успешна инициатива на Министерство на Икономиката и ИАНМСП. Надявам се, съвсем скоро да видим други подобни инициативи, които да помогнат на малкия и среден бизнес в България и за които управляващите да бъдат похвалени“, посочва Юлиан Софрониев.

„Процедурата по одобрение на кандидатите е изключително бърза. Може би в рамките на две седмици се случиха нещата за първия бенефициент“, отбеляза изпълнителният директор на агенцията д-р Бойко Таков.

Биометричната компания е не само първият бенефициент по програмата на ИАНМСП, но и първият български стартап, който излиза на БФБ. BIODIT е на финалната права по пътя си към борсата, като очаква одобрение на проспекта от Комисията по финансов надзор и първично публично предлагане през месец май.

BIODIT разработва и произвежда изцяло в България биометрични системи за контрол на достъп и работното време. Компанията е и разработчик на единствената по рода си биометрична сиситема за превенцията на автомобилна кражба – CarSec, показала 99% успеваемост.

През 2018 г. BIODIT оборудва 2% от фирмите с над 100 служители с биометрични системи за контрол на достъп и работното време. Компанията успешно финализира втори кръг набиране на финансиране в размер на 500 хиляди лева. Инвеститорите са частният Impetus Capital и фондът за рисков капитал NEVEQ II.

Още през 2016 г. BIODIT приключва Серия А финансиране от NEVEQ, a през 2017 г. става първата българска компания, която печели финансиране по направление Транспорт на Horizon 2020 за проекта PREVENT – предотвратяващ шофирането в нетрезво състояние. 

Четвърта поредна година BIODIT е посочван като един от най-обещаващите производители на биометрични технологии в следващите 5 г. за автомобилната индустрия в докладите на световни лидери в пазарните проучвания като Technavio, HTF Market Intelligence, Stratistics MRC, Research & Markets.

Изпълнителният директор Юлиан Софрониев е сред първите българи, станали част от глобалната мрежа Endeavor, която избира и подпомага предприемачи с идеи и бизнеси с качества да се разраснат бързо на международния пазар. Юлиан Софрониев е ангел инвеститор, ментор и лектор на следващото поколение предприемачи в рамките на Тийноватор.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...