КЕВР обсъжда предстоящото поскъпване на тока за бита и на топлоенергията

04.06.2019 | 09:35
по статията работи: econ.bg
Предстоящото поскъпване на тока за бита с 3,5% и на топлоенергията с 4,5% средно за страната ще бъдат обсъждани в енергийния регулатор
КЕВР обсъжда предстоящото поскъпване на тока за бита и на топлоенергията
Снимка: БГНЕС

Предстоящото поскъпване на тока за бита с 3,5% и на топлоенергията с 4,5% средно за страната ще бъдат обсъждани в енергийния регулатор.

От юли при топлоенергията най-голям скок се очаква да има в Разград - със 17,5%. Увеличението в Пловдив, Плевен, Бургас, Враца и Велико Търново се предвижда да бъде с между 6% и 7,5%, а парното и топлата вода в София ще поскъпнат с 4,3%. Най-малкото увеличение ще е във Варна и ще е под 2%. Единствено в Сливен има предвидено намаление, но то ще е с по-малко от половин процент.

Цените на тока за бита пък се предвижда да се увеличат с 3,5%.

Предстоящото поскъпване председателят на енергийния регулатор Иван Иванов обясни със скока на цените на вредните емисии.

"Тези емисии се купуват от всички енергийни дружества в много по-голяма степен от тези, които са на въглища, в по-малка степен тези, които са на природен газ".

С колко точно ще поскъпнат тока, парното и топлата вода регулаторът ще реши окончателно в края на юни.

Изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев смята обаче: "Всички международни конфликти оказват влияние върху цената на петрола, но електрическата енергия се произвежда от местни продукти, въглища, както и АЕЦ "Козлодуй", така че това не може да бъде никакво влияние. Цените на въглеродните емисии наистина са голям проблем, тъй като ние хем искаме да плащаме емисиите, хем някой друг да ни ги плаща".

За емисиите се знае от 30 години, посочва бившият министър на екологията Юлиян Попов. По думите му българската енергийна система е наясно за този растеж от поне 10-20 години. Според него външните фактори се използват за оправдание на липсата на инвестиции в системата.

На същото мнение е и ръководителят на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов: "Цените на квотите ще продължават да растат. Не е особено адекватно да се цитира Венецуела".

Освен от международното, ситуацията с цените се усложнява и от вътрешното положение, посочва бившият шеф на електроразпределително дружество Росен Йорданов. По думите му същото международно положение у нас вдига цените на тока, а в Румъния ги сваля.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...