ЕК определи като "оптимистични" очакванията за бюджетни приходи в ЕС

ЕК определи като "оптимистични" очакванията за бюджетни приходи в ЕС
От:
econ.bg

 

Европейската комисия определи като „твърде оптимистични” очакванията за бюджетните приходи на страните-членки. По този начин ЕК загатна, че всъщност бюджетните дефицити в ЕС ще са по-големи, отколкото твърдят националните правителства.

В коментар относно стабилизационните (на страните-членки от еврозоната) и конвергентните (на страните-членки извън еврозоната) програми ЕК обясни, че някои страни-членки трябва да предоставят повече детайли как възнамеряват да овладеят проблемите в бюджета си. „Основните рискове в процеса на консолидация се крият в някак твърде оптимистичните макроикономически очаквания и липсата на консолидиращи мерки”, коментира европейският комисар по икономика и финанси Оли Рен.

Падащите приходи, комбинирани с разходи за стимулиране на икономиката и по-високи плащания на обезщетения за безработица, са докарали нещата дотам, че почти всички страни-членки на ЕС са близко или над границата от 3% бюджетен дефицит от БВП. Според ЕК има три категории държави съгласно финансовото им състояние. Първа категория обхваща тези, които имат място за маневриране по отношение на фискалната си политика – Германия, Холандия, Австрия, Финландия и Швеция. Португалия, Великобритания и Ейре са в групата, в която консолидацията трябва да започне веднага. Ейре вече представи редица мерки за затягане на финансовата дисциплина през миналата година. В златната среда влизат Франция, Испания, Италия, Белгия и Словакия, които имат съвсем малко място за маневриране.

   Брой гласове: 0  Рейтинг: 0
Сподели във : Харесай:
Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Резултати | Архив