Правителството предлага промени в АПК

Правителството предлага промени в АПК

Правителството предлага промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), които продължават реформата в административното правораздаване, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.

Целта е първоинстанционното оспорване на административните актове да се съсредоточи почти изцяло в създадените 28 административни съдилища и по този начин Върховният административен съд (ВАС) да се изгради преди всичко като касационна инстанция, утвърждаваща правилна и еднаква съдебна практика.

С предлаганите по отношение на местната подсъдност промени се предвижда критерият "седалище на органа, издал оспорения административен акт", да се замени с "адрес или седалище на жалбоподателя", а когато са в чужбина - жалбата да се гледа от Административен съд София-град.

По този начин ще се използва по-пълно капацитетът на съществуващите 28 административни съдилища. ВАС остава първа и касационна инстанция само за това, което Конституцията му възлага - жалби срещу актове на министрите и на Министерския съвет, и посочените в други закони.

Останалите предложения изясняват текстове, свързани с правомощията на прокурора, както и реквизитите на съдебното решение.

 

   Брой гласове: 0  Рейтинг: 0
Сподели във : Харесай:
Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Резултати | Архив