Осигурителна книжка за минали години

Здравно, пенсионно и социално осигуряване. Казуси и решения.

Модератори: econ.bg, gmihaylov

Осигурителна книжка за минали години

Мнениеот artman на Съб Яну 08, 2011 11:24 am

Здравейте!

Преди всичко, нека Новата 2011-а да е здрава и плодотворна за всички! :)

След дела срещу НОИ, ВАС се произнесе в моя полза и сега трябва да представя в НОИ документи за допълнителния ми осигурителен доход за минали години, които трябваше да ми поискат още при подаване на документите за пенсия.

Трябва да попълня осигурителна книжка (ОК) за 2000-та г., когато съм се самоосигурявал като ЕТ. Тогавашната ми счетоводителка не е вече в града, а пенсията ми не позволява излишни разходи и това е причината да потърся безплатен съвет тук.
В електронния регистър на НОИ в партидата ми фигурират внесени авансово суми за 5 месеца (януари - май). В документацията на фирмата намирам вносни бележки за внесени осигуровки за 4 месеца (януари - април) и за изравнителна вноска през април 2001-ва, като последната вносна бележка е в 3 екз., което ме кара да мисля, че тогава не е изпратен екземпляр от нея в НОИ и затова не е отразена в електронния регистър.

Мисля да попълня ОК по следния начин:
1. За месеците януари - май в колона 3 Осигурителен доход (ОД) ще нанеса сумите, върху които са внесени авансови вноски - напомням, че за м.май нямам вносна бележка, но има отразена сума в електр.регистър.
2. за останалите 7 месеца на годината ще нанеса суми, които получавам като разделя ОД, върху която е внесена изравнителна сума на 7. Така ще е видно какъв е общият осигурителен доход за годината, върху който са внасяни осигурителни вноски.

Намерих моя екземпляр от данъчната декларация и от него разбирам, че счетоводителката ми тогава е нанесла данни в Таблица 1 а ОД както следва:
колона 3 - 11 мес.х266.89 и 1 х 266.86 лв.;
колона 4 - 134 лв. за януари и по 150 лв. февруари - април или общо 584 лв.;
колона 5.5(патентна дейност) - януари - ноември по 227.26 + декември 227.22 или общо 2727.08 лв.;

Изчисленията за размера на изравнителната вноска са направени на базата на данните до тук, но, необяснимо за мен, са нанесени данни с по-високи месечни суми в колоните 6 и 7 както следва:

колона 6 - тук са нанесени данните по месеци от колона 3 + колона 4;
колона 7 - 11 мес. по 494,15 + 494.08 за декември или общо 5929.73 лева.

Благодаря за търпението и се надявам да ме посъветвате дали има шанс от НОИ да приемат така попълнената ОК или да прежаля тези 150 лева (които фигурират при тях, но ги нямам като вносна бележка) и да попълня данните в ОК както са в декларацията.

Благодаря предварително за отзивчивостта! :)
artman

Re: Осигурителна книжка за минали години

Мнениеот artman на Нед Яну 30, 2011 2:06 pm

Вече подадох ОК за заверка в НОИ и ми дадоха предписание, така че не се хабете. Ако някой се засили, де... :)
artman

Върни Осигуровки