Увеличение на минимална заплата

Здравно, пенсионно и социално осигуряване. Казуси и решения.

Модератори: econ.bg, gmihaylov

Увеличение на минимална заплата

Мнениеот vpopov на Сря Юни 29, 2011 7:44 pm

Ще увеличават минималната заплата. За много хора това звучи добре, но аз смятам, че могат да се направят много по-важни промени.
Колко хора работят на минимална заплата? Колко човека ще усетят директно увеличението на минималната заплата. Освен може би някои държавни чиновници в някои по-малки градове. Но това, което ще се вдигне са осигуровките, които плащат работодателите и работниците, тъй като много от тях се осигуряват на минимална заплата.

Не е ли по-добре да се намали % на осигуровките, които плаща работодателя и работника. При 1000лв. заплата за работника остават около 500-550(не знам как точно се смятат осигуровките и данъците). Така е възможно голяма част от работодателите да осигуряват работниците на реалната им заплата. Освен това фирмите, които по принцип осигуряват на пълната заплата, биха могли хем да вдигнат заплатите, хем да съберат някой друг лев за инвестиции.

В далечното бъдещо би могло дори да се направят плоски осигуровките. При 2000лв. заплата защо трябва да плащам по-големи осигуровки отколкото при заплата 1000лв. като така или иначе получавам едно и също.

Мисля, че трябва да се вървим към по-капиталистическа политика. Бизнеса е в основата на развитието на икономиката, защото налива пари в държавата и дава работни места и трябва да се подкрепя.

Аз не разбирам от икономика и финанси, но тези въпроси ме мъчат отдавна и реших да питам, някой който разбира.

Благодаря предварително.
vpopov

Re: Увеличение на минимална заплата

Мнениеот Atomyc на Чет Юни 30, 2011 1:16 pm

Увеличаването на минималната заплата е само един популистки ход, удобен и за синдикатите и за правителството (все пак наближават избори). Положението с доходите е трагично. Ниските заплати водят до ниско потребление и от там до още по-ниски заплати. Получава се омагьосан кръг, от който няма излизане. Като не могат да осигурят на хората един сносен жизнен минимум, то поне да ги оставят да се оправят сами, но и това не искат. Що се отнася до реалното увеличение на минималната заплата, всеки може да си го изчисли сам - http://www.calculator.bg/1/zaplata_bruto_neto.html
Atomyc

Мнениеот microfin на Чет Юни 30, 2011 11:22 pm

Съгласен съм, че е популистки предизборен ход..

Но...

Колко човека ще усетят директно увеличението на минималната заплата. Освен може би някои държавни чиновници в някои по-малки градове.

Много от социалните помощи, стипендии, еднократни помощи при раждане и т.н. са обвързани с минималната работна заплата...
microfin

Мнениеот microfin на Чет Юни 30, 2011 11:25 pm

Но това, което ще се вдигне са осигуровките, които плащат работодателите и работниците, тъй като много от тях се осигуряват на минимална заплата.

Бъркаш минималния осигурителен доход с минималната работна заплата... Очевидно две различни понятия.. Първия остава непроменен..

В далечното бъдещо би могло дори да се направят плоски осигуровките. При 2000лв. заплата защо трябва да плащам по-големи осигуровки отколкото при заплата 1000лв. като така или иначе получавам едно и също.

По плоски от сега няма как да станат ;) .. Освен ако не махнат минималния и максимален осигурителен доход :) .. При 2000 и при 1000 лева, процентите си остават едни и същи ..
microfin

Мнениеот vpopov на Пет Юли 01, 2011 9:17 am

Може би не се изразих точно - под плоски имам предвид да не са процент. При 1000лв брутна заплата получавам чисто 783лв, а при 2000лв - 1567.80лв.

Освен това този калкулатор не смята осигуровките, които плаща работодателя. Тоест, за да получавам 1000лв. Брутна заплата работодателя ми дава да кажем 1300лв(пак казвам, че не знам колко се процентите). Тоест от 1300лв, аз получавам 783лв и всичко.

Направих сметка, видях в интернет, че работодателя плаща около 25% осигуровки и др.
Ако работодателя дава 1333лв за мен - брутната ми заплата ще бъде 1000лв.
От калкулатора аз ще получавам чисто 783.90лв. Тоест 549.1лв. отиват в държавата.
Ако брутната ми заплата стане 2000лв. и предположим, че осигуровките се запазят - тогава 1100лв. отиват в държавата.

С две думи как държавата мотивира работодателите да дават големи заплати?
vpopov

Мнениеот marmot на Съб Юли 16, 2011 5:01 pm

Просто популизъм, както и данъка от 10%, той хубаво е нисък, но осигурителната тежест е височка..
marmot

Мнениеот microfin на Вто Юли 19, 2011 3:21 pm

Осигурителната тежест е под средната за ЕС.. Въпроса е какво получаваме срещу нея..
microfin

Мнениеот vpopov на Съб Юли 23, 2011 9:04 pm

Не е въпроса как е в ЕС, а как е по-добре и как трябва да бъде в България, за да може да вървим напред.
vpopov

Върни Осигуровки