Данък при дарение

Модератори: econ.bg, gmihaylov

Данък при дарение

Мнениеот Ivan_sf на Нед Сеп 21, 2008 11:28 am

Здравейте. Пред мен стои следният казус: баба ми има реституирана земя, която предстои да бъде продадена. Имаме постигната договорка между собственичката(баба ми), дъщеря й (майка ми) и аз, парите от продажбата да ми бъдат дарени - с цел закупуване на жилище, тъй като нямам собствено такова. Интересува ме по какъв начин може да се извърши прехвърлянето (тъй като не съм пряк наследник), за да се платят по-малко данъци и какъв ще е техният размер? Има ли данъчни облекчения при закупуването на първо жилище, което ще се използва за живеене?
Тъй като сумата може да не е достатъчна за закупуването на двустайно жилище, може да се наложи да закупя по-малко такова и да го отдавам под наем, докато събера необходимите средства. Бихте ли ми казали какъв процент от наема се облага с данъци, за да мога да си направя калкулациите ?
Благодаря ви предварително!
Ivan_sf

Re: Данък при дарение

Мнениеот g_hrist на Чет Сеп 25, 2008 5:08 pm

Даренията между роднини по права линия не се облагат, така че върху дарените пари от бабата няма да има данък.
Облекчения при закупуване на първо жилище няма. Има облекчение върху ежегодния данък сгради в размер на 50 % (но не и върху таксата смет), ако жилището е основно.
Доходите от наем се облагат с 10% данък, но не пълната сума на наема, а 90 % от нея, затова данъкът върху наема е чисто 9 %. Ако наемодателят не се осигурява на друго основание и не е пенсионер, отделно дължи здравна вноска върху пълния размер на наема. Тя се вади от сумата преди облагане.
Данъчната основа се намалява, ако наемодателят е инвалид. Тя се намалява също и с направени от наемодателя през годината вноски за лично доброволно пенсионно осигуряване, лично доброволно здравно осигуряване или за застраховка "Живот", ако съответният вид вноска е на сума до 10 % от данъчната основа за годината.
g_hrist

Мнениеот did777 на Пон Дек 28, 2009 10:22 pm

Ще си позволя да се възползвам от темата, понеже въпросът ми пак е за данък дарение.

Моята фирма прави парични дарения на физически лица. В договорите за дарения не сме упоменали изрично кой дължи евентуалния данък.

Дарените дължат ли някакъв данък върху дарената сума и трябва ли да я вписват в данъчните си декларации?

Прегледах ЗМДТ, но открих текстове, касаещи само дарения на имущество, а нашият случай не е такъв.

Благодаря предварително!
did777

Мнениеот crazymonster на Съб Яну 22, 2011 2:01 am

Според мен, дължите данъци, след като сте фирма... :?:
[url="http://www.billboard-bg.com"]Нова музика, mp3, клипове, новини, проучвания, анкети![/url]
crazymonster

Мнениеот georgimalinov на Пон Юни 27, 2011 5:39 pm

Парите са имущество по смисъла на Закона за счетоводството. По общо правило данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото - надарения. Страните обаче могат да уговорят, че данъкът се дължи от двете страни, които отговарят солидарно. Солидарността е установена от закона и няма значение дали страните са я уговорили или не. Също така страните могат да уговорят, че данъкът се дължи от прехвърлителя, като в този случай другата страна е поръчител.
Когато приобретателят на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
Ако страни по сделката са роднини по права линия или съпрузи, данък не се дължи.
georgimalinov

Мнениеот marmot на Нед Юли 17, 2011 5:48 pm

По права линия няма данък
marmot

liajames

Мнениеот liajames на Чет Авг 25, 2011 5:28 am

Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us.send flowers in india | send flowers Australia
liajames

Върни Данъци