Напускане на МОЛ на фирма- право на обезщетение за безработи

Проблеми на работодателите и служителите.

Модератори: econ.bg, gmihaylov

Напускане на МОЛ на фирма- право на обезщетение за безработи

Мнениеот jorov на Нед Окт 24, 2010 10:53 am

Здравейте.
Имам следния казус: МОЛ съм на фирма, която регистрирах заедно със съдружник в началото на годината. Според уставните документи на фирмата, аз съм единствен МОЛ като е уговорено да не получавам възнаграждение за това ми качество(безвъзмездно полагам труда). Отделно съм регистриран в НОИ и се осигурявам на 420 лв. на месец като съдружник. В момента ще прехвърлям дела си и ще напускам фирмата, тъй като не се реализираха очакванията ни и общо взето фирмата е във фалит.
Въпроса ми е- мога ли да получавам обезщетения за безработица след като напусна при това положение? Не съм осигуряван като управител на МОД, а само като съдружник на 420 лв.
jorov
 
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 10:47 am


Re: Напускане на МОЛ на фирма- право на обезщетение за безработи

Мнениеот jorov на Чет Окт 28, 2010 8:19 am

Добре, какъв тогава е бил смисъла да се осигурявам през цялото това време? И да плащам вноски към фонд безработица?
jorov
 
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 10:47 am

Re: Напускане на МОЛ на фирма- право на обезщетение за безработи

Мнениеот microfin на Нед Окт 31, 2010 11:21 pm

За да има шанс да получите адекватен отговор, трябва да формулирате въпроса си правилно.. Не уточнявате правната форма на дружеството.. За всички осигурителни случаи ли се осигурявате...Колко месеца назад сте се осигурявали, вкл. за фонд "Безработица"..

Лицата, които имат право на парично обезщетение за безработица, трябва да отговарят на изискванията, посочени в чл. 54а КСО. За безработица лицата се осигуряват във фонд "Безработица" (чл. 2, ал. 2, т. 4 КСО).
Задължително осигурени за безработица по КСО са:
- изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите;

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването. Последните 15 месеца по смисъла на чл. 54а, ал. 1 КСО обхващат 15 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е прекратено правоотношението.

Лицата трябва да отговарят и на следните условия:
- да имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
- да нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или професионална пенсия за ранно пенсиониране;
- да не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4 КСО (чл. 54а, ал. 1 КСО).
microfin
 
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Ное 02, 2009 11:35 am
Местоположение: Пловдив

Re: Напускане на МОЛ на фирма- право на обезщетение за безработи

Мнениеот kardhajan на Нед Окт 02, 2011 8:33 pm

Постът е написана по много добър начин и това води до много полезна информация за мен. Аз съм щастлив да намерите отличава начин на писане на поста. Сега можете лесно за мен да се разбират и прилагат концепцията. Благодаря ви за този пост. Los Angeles criminal attorney
kardhajan
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 1:33 am


Върни Трудови правоотношения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта