Служба по трудова медицина

Взаимодействие с държавната администрация и други.

Модератори: econ.bg, gmihaylov

Служба по трудова медицина

Мнениеот penelope на Сря Окт 13, 2010 9:53 pm

Здравейте,

Ще се радвам някой да отговори на въпроса ми. Трябва ли да сключвам договор със Служба по трудова медицина - става въпрос за магазинче за дрехи в което работя аз и още един човек на четири часа.

Благодаря предварително!
penelope

Re: Служба по трудова медицина

Мнениеот microfin на Чет Окт 14, 2010 10:17 am

Не става ясно какъв Ви е статута в дружеството - и двамата ли сте управители, или има и назначен служител на трудов договор.
microfin

Мнениеот Ugly на Чет Окт 14, 2010 1:14 pm

Ако правилно се е изразил питащия "и още един човек на четири часа", то това значи, че второто лице трябва да е наето по трудов договор.
Ugly

Мнениеот penelope на Чет Окт 14, 2010 7:05 pm

Да, става въпрос за ЕООД, в което аз съм работещ управител и има един човек назначен на трудов договор на 4 часа.
Чувам суми от рода на 200 лева на година за договор със служба по трудова медицина, което ми се струва пладнешки обир, при условие, че тази служба няма какво толкова да прави с моето магазинче - условията за работа са перфектни и няма как да станат по безопасни от сега... освен ако не изискат служителят ми да ходи със скафандър, за да не се простуди от климатика..
penelope

Мнениеот microfin на Пет Окт 15, 2010 11:16 pm

Когато в дружеството работи единствено управителя не е необходимо да се сключва договор със служба по трудова медицина, като презумцията е, че управителят на фирмата може сам да се грижи за себе си. Затова пък трябва да има Оценка на риска, която може да организира сам..
Ако има поне 1 работник на трудов договор трябва да има договор и със служба по трудова медицина. Друг е въпроса дали е морално всички фирми да се слагат под един знаменател и дали е нужен някакъв праг над който е задължително за безопасността на работещите да се грижат професионалисти от такива медицински служби – фактори, съвкупно или поотделно влияещи върху необходимостта от това могат да бъдат например: брой персонал, категории труд, рисков отрасъл, работа на открито и т.н... Ясно е, че закона в този си вид отдалече мирише на лобизъм..
microfin

Мнениеот microfin на Пет Окт 15, 2010 11:17 pm

Колкото до това дали условията на труд във Вашия обект са безопасни – това все пак трябва да се докаже /с измервания, прегледи на персонала и т.н./ и да се направи някаква оценка на рисковете и анализ на здравното състояние на работещите.
microfin

Мнениеот Gerganazl на Сря Окт 27, 2010 7:14 pm

Здравейте,

може ли да разширим малко темата? Какво казва закона за случай, когато ООД няма наети служители, а само управител, който работи, трябва ли да има договор със служба по трудова медицина? Да уточня, че управителя е с постоянен трудов договор в друго дружество, а фирмата за която питам има малък оборот до 5-10 000 лв. годишно.
Благодаря предварително.
Гергана Николова
Gerganazl

Мнениеот microfin на Сря Окт 27, 2010 11:31 pm

Когато в дружеството работи единствено управителя не е необходимо да се сключва договор със служба по трудова медицина, като презумцията е, че управителят на фирмата може сам да се грижи за себе си. Затова пък трябва да има Оценка на риска, която може да организира сам..
microfin

Мнениеот aneliarankova на Вто Ное 30, 2010 11:24 am

Да службата по трудова медицина трябва да изготви оценка на риска. Тя се изготвя за търговски обект и за работещите в него.
aneliarankova

Мнениеот gogoba на Чет Яну 13, 2011 10:23 am

имам един въпрос . Задължително ли е да се правят изследвания на холинестераза на работници които използват препарати за растителна защита в селското стопанство
gogoba

Върни Процедури, регистрации, документи и др.