За предсрочно погасяване на кредит

Корпоративно и индивидуално финансиране. Кредитни консултации.

Модератори: econ.bg, gmihaylov

За предсрочно погасяване на кредит

Мнениеот alexanderr на Нед Юли 10, 2011 9:59 pm

Здравейте,

Имам наскоро сключен кредит и осъзнавам (доколкото разбирам договора), че мога да го погасявам предсрочно. Но не съм съвсем сигурен точно с какви суми и на каква цена.

Имам клауза в договора:

"(2) При частично или пълно предсрочно погасяване на кредита, КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯТ дължи такса в размер на :
• 3% (три) процента върху размера на предсрочно погасената главница в случай на погасяване със собствени средства, през първите три години от срока на издължаване на кредита."

Договорът ми е в "Пощенска банка".

Ако приемем, че следващите ми вноски по главница (отделно има и лихва) са

25.07.2011 59.00
25.08.2011 59.50
25.09.2011 60.00
25.10.2011 60.50
25.11.2011 61.00

Това означава ли, че трябва да събера сумата = 300 евро, да й сложа 3 процента лихва = 9 евро и ако занеса 309 евро в клона, да си намаля срока на кредита с 5 месеца?

Дали има някакви други такси (напр. процент от пропуснатите лихви), както и дали има минимален брой вноски (напр. за една година напред), които човек трябва да погаси?

За първи път имам кредит, а и е отскоро и ще съм ви благодарен, ако ми разясните как стоят нещата!
alexanderr

Re: За предсрочно погасяване на кредит

Мнениеот marmot на Съб Юли 16, 2011 5:13 pm

Най-добре се поинтересувайте в банката. Зависи от р-ра на кредита
marmot

Мнениеот alexanderr на Вто Юли 19, 2011 11:18 pm

Много ви благодаря за отговора, ами размерът е (едва) около 13 000 евро. Вие как смятате? Естествено, ще питам и в банката... а сега от същата банка получих писмо, че "във връзка с повишаването на основната лихва на Европейската централна банка... увеличава Базовия лихвен процент, приложим към Вашия ипотечен кредит с 25 базисни пункта, считано от 15.06.2011 г.".

Бих искал да попитам, щом Европейската централна банка вдига лихвата, то за всички клиенти на български банки ли се вдига? Защо никъде в интернет не съм видял новина, че Пощенска банка вдига лихвата, да не би да подхождат индивидуално спрямо хората, които редовно си погасяват вноските??

Ще съм ви благодарен, поне ориентировъчно да ми кажете, дали ще имам да плащам и нещо извън 3-те процента договорена лихва при предсрочно погасяване... т.е. дали поне ще има "голяма" или "малка" изненада в негативен аспект.... още не са ми дошли парите, с които ще погася предсрочно вноските, затова и не съм питал в банката. Примерно искам да погася предсрочно 800 евро, при кредит от 13 000 евро... дали ще ме одрусат с още нещо, освен лихвата :( Т.е. дали е по-добре да погасиш по-голяма сума накуп, или е по-зле.
alexanderr

Мнениеот Atomyc на Сря Юли 20, 2011 10:15 am

Прочети си добре договора. Лично аз не вярвам да има други, различни такси от тези 3%, но човек никога не може да е убеден на 100%. При всички положения препоръчвам, ако имате излишни средства, да погасите предсрочно колкото е възможно повече - ВЪПРЕКИ тази такса.

Кредитен калкулатор
Atomyc

Мнениеот alexanderr на Сря Юли 20, 2011 11:32 am

Много ви благодаря! Аз внимателно чета, друго не пише... но ще видим. Иначе сте ужасно прав - добре е човек да погасява, и най-вече - в самото начало. Тогава лихвата е огромна, а главницата - малка ;) Решил съм, че е добре да се напъна, докато двата компонента се изравнят (т.е. еднаква вноска за лихва + главница - с тенденцията главницата да се увеличава), защото иначе са си пари на вятъра. :roll:
alexanderr

Мнениеот Myself на Пет Окт 14, 2011 12:53 pm

Според мен, ако и когато ти е възможно да внасяш повечко - внасяй (по-бързото погасяване си е по-малък харч по кредита), но не прекалявай .. все пак финикийските знаци са си само средство :geek:
Обяви за работа, имоти, автомобили, фирми и още много в националният портал за безплатни обяви PATEKI.BG!
Myself

Върни Кредити