Предизвестие за напускане

Проблеми на работодателите и служителите.

Модератори: econ.bg, gmihaylov

Предизвестие за напускане

Мнениеот cassa на Нед Авг 10, 2008 11:17 pm

Здравейте !
Имам следното питане :
Работя в държавна фирма. От два месеца и половина съм в болничен. Първо заради дъщеря ми и след това на мен ми се наложи да се подложа на спешна операция.
Атмосферата в която работех бе нетърпима и не мога да си представя да се завърна отново на работа там !
Бих искала да напусна, възможно ли да подам предизвестие за напускане по време на болничния?
cassa
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 11:11 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот je на Сря Авг 13, 2008 1:42 pm

Здравейте!
Мисля, че може да си подадете предизвестие за напускане, но за да ви прекратят трудовия договор трябва да се върнете на работа поне 1-2дни, тк в противем случай, когато сте в болнични, не може работодателят да прекрати трудовото правоотношение с вас
je
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 1:39 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот Ugly на Съб Авг 23, 2008 9:59 pm

Не сте уточнили на какъв трудов договор сте.

1.Няма пречка работникът/служителят да връчи на работодателя си предизвестие за прекратяване на трудовия договор, в момент на ползване на отпуск. Съгласно чл.326, ал.2 от КТ срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Съгласно чл. 326, ал. 4 от КТ срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Законът не предвижда удължаване на срока на предизвестието с дните, през които работникът или служителят е в отпуск поради временна неработоспособност. Освен това, може да опитате да прекратите и по взаимно съгласие на страните по чл. 325, т. 1 КТ

2.Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Разрешеният на лицето отпуск поради временна неработоспособност след връчване на предизвестието не прекъсва срока на вече връченото предизвестие, както и не удължава неговият срок. В чл.335, т.1 от КТ е предвидено, че при прекратяване с предизвестие трудовият договор се прекратява с изтичане срока на предизвестието.
Ugly
 
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 8:24 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот efrusima на Сря Мар 04, 2009 4:24 pm

На 25.02.2009г. си пуснах предизвестие за напускане на 26.02.2009г. болничен за детето от човешки ресурси ми казаха че срока на предизвестието трябва да бъде удължено заради болничния.
Трудовия договор е сключен на основание чл.70 ал.1 от КТ и чл.71 и чл.67 ал. 1 т.1 от КТ
efrusima
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 4:15 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот Ugly на Сря Мар 04, 2009 11:15 pm

Имате сключен безсрочен трудов договор по чл. 67, ал. 1, т. 1 КТ, във връзка с чл. 70 КТ, със срок за изпитване. От човешки ресурси не са прави, че „предизвестието трябва да бъде удължено заради болничния”. Както вече съм написал в предходния пост съгласно чл. 326, ал. 4 от КТ срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му и законът не предвижда удължаване на срока на предизвестието с дните, през които работникът или служителят е в отпуск поради временна неработоспособност (попитайте ги на какво основание ще ви удължат предизвестието и това основание да не е чл.70, ал.4 от КТ защото тази разпоредба не се отнася за предизвестието).
Съгласно разпоредбата на чл. 70, ал.4 от КТ, в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът. Това означава, че през времето, през което работникът или служителят е в „болничен”, срокът за изпитване не тече (и се удължава с това време), но това касае срока на изпитване а не срока на предизвестието. Предизвестието тече независимо от това, че сте в отпуск поради временна неработоспособност.
Ugly
 
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 8:24 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот f_gutev на Пон Мар 09, 2009 11:15 pm

Здравейте!
Аз имам следния въпрос:
Работя на безсрочен трудов договор като срокът на предизвестието за прекратяването му е 30 дни. Искам да връча на работодателя си предизвестие за прекратяване на трудовия договор. Говорих с работодателя и той отказва да пиеме предизвестието ми и да го подпише. Искам да разбера как мога да подам предизвестието си и това да бъде официално дори работодателя да не е съгласен да го приеме и от кога започва да тече срокът на предизвестието. Може ли работодателя да откаже да приеме предизвестието ми и тъй като това се случва какво мога и трябва да направя?
Благодаря Ви предварително!
f_gutev
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 10:59 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот Ugly на Чет Мар 12, 2009 8:24 am

Работодателя е длъжен да приема връченото от вас предизвестие. В случай, че той отказва да го приеме, то връчването може да стане чрез подписите двама свидетели на отказа на приемането, връчването на заповедта би могло да се осъществи и чрез изпращането й с препоръчано писмо с обратна разписка (смятам, че първия вариант е по-удачен за конкретния случай). Можете да уведомите и инспекцията по труда.
Ugly
 
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 8:24 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот Quti на Чет Юни 18, 2009 10:06 am

Здравейте
Имам един въпрос относно предизвсте за 30 дни. От кога се счита започване броенето дните на прдизвестието от датата на подаване от работника или от датата на подписване от работодателя защото датата на подписване от работодатела е различна от датата на подаване. Разбрах, че Работодатела има 7дневен срок да подпише предизвстието с което той удалжава началото за броене на предизвстието така ли е или не. предизвстето е с дата 11.05.2009г подписано от Управителя на 18.05.20009г. и с забележка от него "Последен работен ден 18.06.2008г."Аз съм нов в тази табота сега се уча. и кажете евнтуално ако работодателя е в :twisted: крачка как да го оборя на какво да се упра чл.?????.
Благодаря предварително.
Quti
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 9:43 am

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот Ugly на Чет Юни 18, 2009 10:21 am

Съгласно чл. 326, ал. 4 от Кодекса на труда, срокът на предизвестието за прекратяване на трудовия договор започва да тече от следващия ден на получаването му. Работодателят няма какво да разрешава, не зависи от него и той не може да определи кога започва да тече срока на предизвестието.
Работодателя е длъжна да вземе отношение по молба за напускане по взаимно съгласие инициирана от работника/служителя(чл. 325, т. 1 от КТ), като в 7-дневен срок от получаването и ви уведомява дали е съгласен, но това е различно и няма нищо общо с предизвестие за напускане.

Кодекса на труда

Чл. 326.
.
.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.
Ugly
 
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 8:24 pm

Re: Предизвестие за напускане

Мнениеот natalia_nat на Пон Май 31, 2010 6:31 pm

здравейте попаднах случайно тук, в този форум, но намирам доста "ценна" информация :)
имам подобен проблем и моля за съдействие понеже незнам как да постъпя...не очаквах, но за пореден път работодателя ми ме "прекарва"...случая е следния: подадох молба за напускане на 14.05.2010 след няколко часа предизвестието ми бе върнато с надпис "ок 14.06.2010". въпросът ми е следния понеже месец май има 31 дни и ако трябва да ги броя ден по ден тези 30 дни предизвестие работодателя трябва да ме освободи на 13.06.2010, а сега разбирам, че по график управителя ме слага на работа на 14.06.2010, а точно тогава застъпвам на нова работа...т.е. реално аз оставам при стария си работодател 31 дни, което не е редно нали...в други случай не бих правила проблем за този 1 ден, но в момента се касае за нова работа и не мога да си позволя отлагане та дори и ден...как да процедирам в случая? много ще съм ви благодарна ако ме посъветвате нещо, защото дори незнам и към кого да се обърна...
Благодаря ви!!!
natalia_nat
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 31, 2010 6:17 pm

Напред

Върни Трудови правоотношения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron