Една трета от младите вярват, че ще се пенсионират преди 61 години

27.09.2024 | 12:50
по статията работи: econ.bg
Според проучването представителите на Z-поколението - от 12 до 27-годишни вярват, че могат да се пенсионират преди 61-годишна възраст (49 процента), за България този процент е 35
Една трета от младите вярват, че ще се пенсионират преди 61 години
Снимка: под лиценза на creative commons

Над половината (58 процента) от българите, участвали в проучването на платформата за разплащания Paysafe, казват, че печелят точно колкото да покрият месечните си разходи. 25 процента посочват, че не изкарват достатъчно, за да покрият нуждите си всеки месец, като цифрата нараства до 29 процента за представителите на поколение Z.

Това показват данни от проучването, проведено от "Сапио Рисърч" (Sapio Research) от името на Paysafe в периода май и юни сред 14 500 респонденти на възраст над 18 години от Великобритания, САЩ, Канада, Мексико, Германия, Австрия, България, Италия, Перу, Чили, Бразилия, Колумбия, Аржентина и Еквадор. От България са участвали 1000 души, съобщават от платформата.

Годишният доклад на Paysafe Inside the Wallet ("Портфейлът отвътре") изследва навиците за харчене и спестяване на потребителите.

Според данните повечето анкетирани в България очакват увеличение в доходите си през следващите 5 до 10 години. 51 процента смятат, че ще разполагат с около 10 процента повече, а 10 процента казват, че не очакват никакъв ръст. Въпреки ограничените доходи в началото на кариерата си, хората от поколенията Z и Милениали са обнадеждени, че приходите им ще се вдигнат с 19 процента и със 17 процента в близко бъдеще.

В проучването много от потребителите в България споделят, че живеят от заплата до заплата, което обяснява намалената им способност да спестяват -  39 процента заделят по-малко от 6 процента от доходите си всеки месец, а 15 процента не успяват изобщо. Липсата на възможност да пестят средства от платформата обясняват и с увеличаващите се разходи за живот, като анкетираните посочват, че харчат много повече за хранителни стоки (68 процента), комунални услуги (55 процента) и основни стоки (51 процента). 

Данните от проучването показват доза оптимизъм сред българските потребители, като 56 процента от анкетираните (от които 78 процента представители на поколение Z) изразяват увереност относно финансовото си бъдеще. 19 процента от анкетираните у нас (за сравнение този процент сумарно за останалите пазари е 27 процента) спестяват, за да купят първия си дом. Този процент нараства до 32 процента за Z-поколението, които очакват да инвестират в нов дом преди да са навършили 32 години. 

Според проучването представителите на Z-поколението - от 12 до 27-годишни вярват, че могат да се пенсионират преди 61-годишна възраст (49 процента), за България този процент е 35. 

Проучването отчита още, че 44 на сто от потребителите у нас са променили навиците си за харчене в сравнение с предната година, като тази цифра на глобално ниво е 56 процента. Те не само са станали по-осъзнати за промените в цените на различни стоки и услуги, но и търсят по-богат избор на методи за плащане - от дебитни карти и банкови преводи до цифрови портфейли и пари в брой, отчитат от платформата.

Данните показват, че 23 процента от българите не са завършвали своята онлайн покупка, ако търговецът не предлага богат избор разплащателни методи. 57 процента от тях изразяват притеснение, че плащането в брой може да изчезне като опция, а други 39 процента споделят, че биха искали да купуват стоки или услуги онлайн, но да ги плащат в брой във физически обект. 

Сигурността при плащанията все още е от водещо значение сред респондентите в България, отбезяват още от платформата. 51 процента споделят, че изборът им на място за пазаруване онлайн в голяма степен се определя от това доколко са защитени плащанията им от търговците. Две трети от потребителите посочват, че се чувстват по-спокойни, когато купуват от бизнес, който е въвел стъпки за защита на финансовите данни или ако видят опция за плащане, която разпознават и са свикнали да използват.

Проучването отчита и промяна в методи за плащане, като дебитните карти (74 процента за България и 53 процента на глобално ниво) са най-използвани тази година в сравнение с 2023 г. Кредитните карти (38 процента) и дигиталните портфейли (27 процента) също увеличават популярността си. Появяват се и изцяло нови методи на плащане и платформи - 59 процента от потребителите у нас са направили онлайн покупка през социалните медии, като 38 процента ползват тази опция няколко пъти годишно.

Проучването показва и че една трета или 35 процента от хората у нас вече си служат със смарт часовник или друго малко преносимо устройство, за да плащат във физически обекти.

"Потребителите все повече сравняват пазаруването си на различни места - не само, за да открият най-добрата сделка, но и най-добрия начин на плащане, който им дава избор, сигурност и бързина, и ги кара да се връщат отново и отново. Доколкото финансовото състояние и приоритетите на потребителите постоянно се променят, търговците се нуждаят от доверени партньори за плащанията, които предлагат иновативни опции за плащане и привличат широка група потребители, независимо от тяхната възраст", коментира Боб Легтърс от Paysafe.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.09   1529 г. – Започва Обсадата на Виена, след като Сюлейман I напада града. 1540 г. – Папа Павел III узаконява, създадения шест години по-рано от Игнаций Лойола,...