Преходът от безработица към заетост в България и ЕС

28.05.2016 | 15:10
по статията работи: econ.bg
Броят на нарастване на заетите ще се забави през 2016 г.
Преходът от безработица към заетост в България и ЕС
Снимка: Thinkstock/Guliver

Преди шест месеца, когато Евростат за пръв път публикува данни за промяната в икономическата активност на безработните лица, България беше страната с най-нисък дял на безработните лица, които са успели да си намерят работа след Гърция. Изследването на Евростат е все още ново и проследява какво се случва с безработните лица всяко следващо тримесечие – дали успяват да си намерят работа, остават безработни или спират да търсят работа (стават неактивни). 

Последните данни, публикувани тази седмица, показват че преходът от безработица към заетост продължава да бъде предизвикателство у нас. Едва 8% от безработните лица през третото тримесечие на 2015 г. са успели да намерят работа през четвъртото тримесечие, като по-нисък дял се забелязва единствено в Румъния (7,7%) и Гърция (4%). За сравнение, средно за ЕС 17,7% от безработните са успели да си намерят работа през последното тримесечие на миналата година.

Източник: Евростат

България е също така една от десетте страни, в които делът на безработните, които са спрели да търсят работа (14,5%) е по-голям от дела на тези, които са намерили такава. Другите такива страни са Финландия, Люксембург, Холандия, Словения, Латвия, Ирландия, Полша, Италия и Румъния. Въпреки това средното ниво за ЕС е по-високо от това у нас – 18,4%. Разликата идва от третия индикатор – делът на безработните лица, които са останали безработни – 77,6% за България и 64% средно за ЕС.

Данните на Евростат показват още, че 96,8% от заетите през третото тримесечие на 2015 г. са продължили да работят и през последното тримесечие на годината. Това е най-високия дял за страната за последното тримесечие от 2012 г. насам, което за пореден път потвърждава убедителното възстановяване на заетостта през 2014-2015 г.

Въпреки това, наблюденията за безработните са в унисон с очакванията за по-бавно увеличение на броя на заетите през 2016 г. В условия на стагнираща икономическа активност вече две поредни тримесечия (на годишна база), предлагането на труд е ограничено до текущо безработните, голяма част от които са дългосрочно безработни лица с ниско образование и квалификация. Макар по-малка част от безработните у нас да се отказват да търсят работа от средното за ЕС, намирането на такава е по-трудно за безработните, което говори за сравнително ниска гъвкавост и адаптивност на трудовия пазар у нас.

Статията е публикувана от Института за пазарна икономика. Автор: Явор Алексиев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...