Първата подводна мина в света започва работа 6

27.04.2012 | 11:42
по статията работи: Георги Георгиев
Тя подписа договор с първия си клиент. Добивът трябва да започне през последното тримесечие на 2013 г.
Първата подводна мина в света започва работа
Снимка: Nautilus Minerals

Канадската минна компания Nautilus Minerals съобщи във вторник, че е подписала споразумение с китайската Tongling Nonferrous Metals Group. Тя ще бъде първият клиент на уникалната подводна мина Solwara 1, разположена на дъното на море Бисмарк в близост до Папуа Нова Гвинея.

Тази седмица представители на Nautilus, която е листната на канадската и на лондонската фондови борси, съобщи, че Tongling се е съгласила да купи 1,1 млн. тона сулфиди годишно за период от три години. Уникалният проект ще се реализира в богатата на полезни изкопаеми плоча "Манус“, разположена на дъното на морето. Добивът трябва да започне през последното тримесечие на 2013 г.

Според изпълнителния директор на Nautilus Стивън Роджърс интересът на китайски минен гигант като Tongling показва, че в развиването на тази подводна индустрия за добив на полезни изкопаеми има своето бъдеще.

Подводната мина ще бъде разположена на около 50 километра северно от пристанищният град Рабаул, намиращ се на о. Нова Британия – най-големия остров на архипелага „Бисмарк“. Solwara 1 ще експлоатира отлаганията от сулфиди по дъното. По същество това са скали, съдържащи големи количества ценни минерали като мед, злато, цинк и сребро.

Самите наноси са се образували около хидротермални комини, от които изригват минерали от намиращи се в земните недра. Басейнът Манус може да се превърне доходоносен регион, тъй като там има активни пластове на относително малки дълбочини, смятат експертите.

Добивът на полезни изкопаеми от дъното на морето е нова индустрия. Тя все още е слабо изследвана тъй като рисковете, свързани с нея, не са добре познати. Същевременно полезните изкопаеми, срещащи се на повърхността, все още задоволяват голяма част от световното търсене.

От Nautilus вярват, че в бъдеще една трета от световните природни богатства могат да идват от морското дъно, като тази възможност ще става все по-привлекателна за икономиките, които ще изпитват все по-остра нужда от ресурси.

Бъдещата мина ще работи с помощта на дистационно контролирани роботи, които ще копаят в сулфидните залежи на 1 600 метра под повърхността на морето. Добитият материал ще бъде събиран от специални машини, които ще го изпомпват към транспортни кораби. Самите земекопни роботи са създадени от инженерите на Nautilus. Te са базирани върху машини, използвани в дълбочинното извличане на нефт и природен газ от океанското дъно.

Добитата по този начин сулфидна суспензия ще бъде обезводнена и транспортирана до Rabaul, откъдето впоследствие ще бъде изпратена към Китай. Там тя ще бъде преработвана до вид на меден концентрат.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...