Инвеститорите оценяват добре потенциала на България, но изчакват

14.06.2013 | 17:05
по статията работи: Елица Елефтерова
Н. Пр. Шаул Камиса Раз, Посланик на Израел в България
<p>Н.Пр. Шаул Камиса Раз</p>

Визитка:

Шаул Камиса Раз е посланик на Израел в София от февруари 2012 г. след 32-годишна кариера в армията и 5 години като кмет на град Хацор Аглилит. Той е о.з. полковник с възможност за повишаване до чин бригаден генерал разузнаване и гражданска администрация на ивицата Газа. 58-годишният дипломат има зад гърба си 28 години опит в разузнаването с основна специализация Южен Ливан, включително отговорност за гражданско подсигуряване на над 250 000 местни жители с най-различни изповедания.

Ваше превъзходителство в каква насока се развиват търговско-икономическите отношения между държавата Израел и България?

Н. Пр. Шаул Камиса Раз:

Когато говорим по тази тема, искам на първо място да спомена, че съм изключително радостен, че събитията от миналото лято в Бургас по никакъв начин не повлияха на обема туристи, които посещават България. Не само че израелските туристи не намаляха, напротив - техният брой се запази, дори има известно увеличение. Това обстоятелство способства за това, че по някакъв начин се развиха множество други взаимоотношения между Израел и България.

Тук на вътрешния пазар икономическата дейност между двете страни се засили и се разпръсна в най-различни посоки. Вече се извършват дейности в най-различни сфери като това е своего рода отговор от страна на България и Израел на тероризма. Това показва, че ето тук става въпрос за две държави, които не се предават пред терористичната заплаха и по никакъв начин подобни деяния не биха могли да накърнят отношенията между двете страни.

Разбира се, световната икономическа криза оказва влияние върху всички по цял свят, върху икономиката на Европа и по този начин и върху българската икономика. Що се отнася до израелските инвестиции в България, моето наблюдение е, че непосредственият ефект, който тази криза има, се изразява в едно забавяне и свиване на обема на инвестиции най-вече в области като строителство и недвижимо имущество.

Понастоящем предприемачите и инвеститорите изчакват. От моите разговори с тях оставам с впечатлението, че те продължават да оценяват доста добре потенциала на българския пазар и българските възможности. Просто изчакват период от време, за да видят как ще се отрази икономическата криза и по какъв начин ще започне да се раздвижва пазарът тук в България. Същевременно има и очаквания и към действията на новото правителство — един период, през който да се види какъв точно ще бъде подходът на новата администрация към бизнеса и към чуждестранните инвеститори, към всички външни фактори, които биха имали интерес да работят тук.

Отвъд традиционния бизнес, който Израел прави в сфери като строителство и недвижимо имущество, работим успешно и в областта на земеделието. Става въпрос за израелски предприемачи, които са закупили хиляди декари земеделска земя основно около Русе и Пловдив, както и на други места, където отглеждат различни зърнени култури, царевица, пшеница, а също и плодови насаждения.

Стана ясно, че израелски фирми смятат да инвестират в България. Може ли да споделите повече подробности за тази възможност? В кои сектори са фирмите и дали са се насочили към определен район в България?

Н. Пр. Шаул Камиса Раз:

Има нова инициатива, между израелски и български компании. Става въпрос за изграждането на логистичен център на север от Пловдив, много близо до града. Проектът е вдъхновен от други, които са вече изградени в Израел и Китай. Това ще е високотехнологичен и ефективен логистичен център, разположен на 3000 декара.

Предвижда се това да е един от най-големите инвестиционни проекти, осъществявани в България. Инвестицията ще бъде в село Калековец, северно от Пловдив. Там ще бъде изграден много голям логистичен център и център за обслужване на високо технологични индустрии. В допълнение ще бъдат изградени жилищни пространства — няколкостотин апартамента за служителите на двата центъра. Модерни жилищни пространства с всички удобства.

Проектът се изгражда от две компании — израелска и българска компании. Израелската е Sensorsi ще извърши 66% от инвестицията. От българска страна компанията "Сианит инвест” инвестира 33%. Проектът е оценен на близо 500 млн. евро като 40 млн. лв. вече са инвестирани. Това е, за да може държавата да оторизира проекта. Ще бъдат разкрити 170-200 нови работни места.

Понастоящем всички планове са били одобрени от администрацията и в момента са договорени терените, където ще бъде изграден този център и вече започва етапа на изграждане на обектите. Това трябва да стане до три години.

Аз познавам и двете фирми и израелския инвеститор и българския участник в проекта. Става въпрос за много сериозни предприемачи и съм убеден, че този проект ще бъде успешен. Искрено се надявам инициативата да бъде добре приета и от българска страна.

Въпреки трудния период, в който се намират икономиките по света, включително и в България, виждаме, че същевременно се развиват нови неща, които дават плод. Има множество израелски инвеститори, които имат най-различни планове. Има множество израелски компании, които работят прекрасно в България в областта на високите технологии, различни консултантски компании, компании като "Аmdox”, които помагат на различни компании в различни сфери. Израелските фирми, които управляват големите Молове в страната — стари и нови например "Парадайс” и др., които са израелско участие.

В момента много българи са се насочили към Израел, където намират работа най-вече в строителния сектор. Колко са българите, работещи в Израел и освен в строителния, в които други сектори работят те?

Н. Пр. Шаул Камиса Раз:

Относно българските строители в Израел има около 800 души, които работят понастоящем. Искаме тази бройка да нарасне до поне 3500. Знаете конкретно проекта за българските строители беше договорен по време на общите заседания на 2-те правителства. Тези български строители участват в строителството на най-разнородни обекти в територията на цял Израел.

Работниците се чувстват в общи линии добре, при много добри условия работят, като същевременно има знаем от миналото такива компании, които разчитаха изключително силно на посредническа дейност за наемането на такива работници и тези същите фирми по настоящем не са особено доволни от факта, че директно държавата става работодател на строителните работници.

При всички случаи политиката по настоящем и визията за бъдещето развитие на този проект е да се извадят от уравнението посредническите фирми.

Цялото интервю на посланик Шаул Камиса Раз може да прочетете утре (15 юни) в iNews.bg.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....