Москва поддържа интереса си към АЕЦ "Белене", но е готова да доведе и нов инвеститор

05.03.2017 | 13:30
по статията работи: econ.bg
В отговор на въпрос той посочи, че Москва има интерес да участва и в проекта за газов хъб "Балкан", но само при финансово-икономическа обосновка и гаранции от ЕС
Москва поддържа интереса си към АЕЦ "Белене", но е готова да доведе и нов инвеститор
Снимка: БГНЕС

Русия поддържа интереса си към строителството на АЕЦ "Белене" или нова мощност в АЕЦ "Козлодуй", но е готова да привлече и инвеститор от трета страна. Това каза в интервю за Би Ти Ви руският посланик в София Анатолий Макаров.

"След парламентарните избори и съставянето на правителство, ако България прояви интерес за продължаване на проекта, можем да преговаряме и да намерим бъдещ инвеститор. Не само Русия, има и други държави и фирми, които искат да строят "Белене", каза руският дипломат по повод това, че България се е издължила изцяло на Москва за поръчаното, но ненужно вече оборудване след като проектът беше спрян. Според Макаров спирането на проекта е станало заради липса на политическа воля, а не заради лоша финансово-икономическа обосновка.

В отговор на въпрос той посочи, че Москва има интерес да участва и в проекта за газов хъб "Балкан", но само при финансово-икономическа обосновка и гаранции от ЕС. "Не искаме да ни откажат в последния момент и да ни кажат, че тази игра вече не я играят", каза той и направи аналогия със спирането на газопровода "Южен поток".

В отговор на въпрос дали Кремъл оказва влияние върху политическия живот на България и съгласувана ли е кандидатурата на президента Радев с Москва, каквито са подозренията в българското общество, руският посланик отговори, че "това е елементарна политическа технология, която се използва в предизборната кампания", а Радев е "държавен политик, който разбира ситуацията". "Оставете Русия на мира. Имаме свой живот, Западът- свой. Да работим как да живеем заедно", каза Макаров и допълни, че не е получавал инструкции от Москва да се меси във вътрешнополитическите работи на България.

Посланикът нямал указания от Москва и да пита президента Румен Радев дали би поканил руския си колега Владимир Путин за 140-тата годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор, която се навършва на 3 март догодина. По думите му е достойно за съжаление, че в продължение на 10 г. в България не е имало посещение на руски президент, но не било сериозно и Путин да дойде само да пие чай или кафе с Радев. "Затова обсъждахме (бел. ред. - с президента Радев) какво да се подготви за работната част на визитата", каза Макаров. Той припомни, че съвместното заседание на смесената комисия за икономическо сътрудничество, която да подготви проектите, трябва да се състои тази година в София, но поради липса на правителство тя няма председател и не работи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...