1,8% ще бъде икономическият ръст догодина, дефицитът - също 1,8% от БВП. Това се предвижда в предварителните разчети на Бюджет 2014, съобщи по време на форум в КНСБ социалният министър Хасан Адемов.
Приходите ще бъдат 37% от БВП, а разходите - 39%, като целта е вторите да бъдат запазени на нивото от тази година. Адемов обяви, че бюджетът трябва да бъде внесен до 1 ноември.
По време на форума председателят на КНСБ Пламен Димитров представи няколко основни искания на синдикатите.
Те настояват за въвеждане на необлагаем минимален доход от 340 лева и увеличение на максималния осигурителен доход на 2500 лева. Първото ще донесе 650-700 млн. лева в джоба на българския работник, а второто - 30 - 40 млн. лева в бюджета, изтъкна Димитров.
“Въвеждането на необлагаемия минимум води до дефицит в приходите на бюджета между 600 и 700 млн. лева. Няма как на този етап правителството да може да си позволи това”, каза социалния министър.
Друго искане на синдикатите е пенсионните осигурителни вноски да бъдат увеличени с 1%, което ще доведе до допълнителни приходи от около 190 млн. лева.
Адемов обаче не подкрепи и това искане. “Увеличаването на пенсионните вноски няма как да стане на този момент. Нивата на заетост са далеч от очакваните, безработицата висока, бизнесът също изпитва затруднения”, обоснова се той.
От КНСБ искат още увеличаване на минималното дневно обезщетение за безработица от 7,20 лева на 9 лева. Според изчисленията им това би струвало около 35 млн. лева.
Здравните вноски да се плащат въз основа на доходи от собственост за хора, които нямат доходи от труд. Тази новаторска идея също е залегнала в предложенията на КНСБ. Това ще донесе 600-700 млн. лева приходи в бюджета. “Не говорим за пенсионерите и социално слабите, на които държавата е длъжна да плаща здравни вноски”, обясни Димитров.
Поне 10% ръст на бюджетните заплати искат още синдикатите. “Дискусията за ръст на бюджетните заплати и за нова методика за определянето им предстои”, каза Адемов. Според него, това, което е направено от предишното правителство, създава затруднения. “Има страхотна неравнопоставеност и диспропорции в заплатите”, каза социалният министър. “Има различни варианти по отношение на нивата на бюджетните заплати, включително и вариантът те да не се увеличават”, добави той.
И синдикатите, и социалният министър одобряват швейцарското правило при определянето на пенсиите. То предвижда индексация на парите за възраст всяка година на 1 юли.
От КНСБ настояват за спиране на увеличението на пенсионната възраст за заетите в трета категория. Те предлагат също така въвеждане на “Ваучери за помощ в семейството” на стойност около 60 млн. лева на година. Ваучерите ще са насочени към младите семейства, като средствата са предвидени за наемане на детегледачи и дребни услуги, обясни Димитров.
Очакванията относно доходите са завишени, смята социалният министър. “Без икономически ръст и ръст в производителността на труда трудно можем да очакваме увеличение на доходите още от началото на следващата година. Целта на това и следващите правителства е догонваща - политика, която се стреми да достигне средноевропейските. Чудеса няма как да се случат за ден-два”, каза Адемов.