20% от бедните българи нямат достъп до здравни услуги

07.07.2015 | 17:10
по статията работи: econ.bg
Здравната каса трябва да подобри контрола, съветват от Световната банка
20% от бедните българи нямат достъп до здравни услуги
Снимка: Thinkstock/Guliver

Всеки пети българин с нисък доход няма достъп до здравни грижи, а между 6% и 12% от населението въобще не се обхваща от Националната здравноосигурителна каса. Това заяви Антъни Томпсън, постоянен представител на Световната банка за България. От данните от доклада на финансовата институция става ясно, че около 4% от българските семейства изпадат под линията на бедността заради нуждата да доплащат за получаване на здравни услуги. При около 3 млн. домакинства в страната, това прави около 120 000 мизерстващи заради лошото ни здравеопазване семейства, чиито доходи са под прага на бедност.

Томпсън изтъкна, че е изключително висок делът на доплащане от българите за здравни услуги. В момента той е около 47%, което е два пъти повече от препоръчаното от Световната банка.

Според експерта у нас няма недостиг на лекари, но твърде малко от тях работят в извънболничната помощ. В 55% от болниците пък над една трета от пациентите са могли да бъдат лекувани в амбулаторни условия. По думите му първичната помощ е така организирана, че лекарите имат много стимули да прехвърлят пациента към болничната помощ, защото в извънболничната медицинска помощ има "тавани".

Същите заключения прави в новия си доклад за страната и Европейската комисия. Основните препоръки в него са равен достъп на всички български граждани до здравни грижи и по-ефективно усвояване на средствата по отношение на финансирането на болниците от Здравната каса.

Слабият контрол от страна на Здравната каса пък се обяснява с това, че различни части от здравната система отговарят за вземането на различни решения. Затова вземането на решения и отговорността не винаги съвпадат и това води до липсата на достатъчно контрол от страна на НЗОК, за да прилага променливи величини на финансиране на болниците.

По отношение на лекарствените продукти се оказва, че растат разходите в публичния сектор за заплащане на болниците, а същевременно се увеличават разходите, които пациентите плащат, тъй като се увеличават нуждите за доплащане за медикаменти.

"Необходимо е да се помисли за стимулите за повишаване на разходите", препоръчват от Световната банка.

Едва ли ще има много възможности за повече увеличаване на средствата за здравеопазване, така че трябва да се търси по-добра ефективност, съветват експертите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...