България ще търси еврофинансиране за разширението на Дунав мост

21.10.2014 | 17:55
по статията работи: Георги Велев
Новата система за следен на корабите по Дунав ще стартира до края на годината
България ще търси еврофинансиране за  разширението на Дунав мост

До месец и половина ще започне да функционира новопостроеният Речен информационен център в град Русе. Оттам ще се управлява цялата система за проследяване и събиране на данни за корабоплаването в българския участък на река Дунав.  Това обясни транспортният министър Николина Ангелкова, след инспекцията на обекта в крайречния град. Сградата е построена и оборудвана съгласно европроект за 6 милиона лева. Тя е част от целия проект за изграждане на речна информационна система в българския участък на р. Дунав (БУЛРИС). Целият проект за системата е за 37 млн. лв., припомнят от транспортното министерство.

Вече са готови 16 комуникационни точки, откъдето се предава информация. Обучени са и 10 специалисти, от общо 15 служители, които ще работят като отделно поделение за обслужване на системата. „Очакваме през месец декември, по проекта, да бъде доставен и нов модерен кораб за обследване на речното дъно“, каза Николина Ангелкова. По думите й плавателният съд в момента се строи и оборудва в Гърция.

Ангелкова отново повтори, че следващата седмица ще бъде подписано споразумение за строителството на два нови моста между България и Румъния. „Включваме в обхвата на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ проектирането на разширението на моста при Русе – Гюргево“, каза транспортният министър. Мостът е част Трансевропейски коридор 9 и това позволява да бъде ползвано финансиране от оперативната програма, припомни Ангелкова.

Най-важният проект за Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ е подобряване на навигацията в българо-румънския участък на реката. По този проект се работи от много години, но в последните месеци постигнахме реален напредък. Очакваме най-късно до февруари догодина съвместно с Румъния да подадем апликационна форма за финансиране по Механизма за свързана Европа, заяви министърът. Очаква се около 85 млн. евро да бъдат насочени за отстраняване на критичните участъци само в българската част на реката, като предстои да завърши Оценката на въздействие на околната среда за целия проект. Въпреки сложността на процедурата, която трябва да бъде съобразена с българското, румънското и европейското законодателство, очакванията са до 2016 г. проектът да има изготвен ОВОС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....