Въвеждат по-сериозни наказания за хакерите у нас

05.01.2017 | 18:00
по статията работи: econ.bg
България предприема мерки срещу компютърните престъпления. Проект за изменения в Наказателния кодекс предвижда драстично увеличение на наказанията за престъпници в мрежата
Въвеждат по-сериозни наказания за хакерите у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

Правителството в оставка предвижда сериозни мерки срещу хакерите. Това става ясно от внесени в самия край на миналата година предложения за промяна на Наказателния кодекс. За пръв път в нашето законодателство е предвидено криминализиране на създаването на т.нар. ботнети - установяване на контрол от разстояние върху значителен брой компютри посредством заразяването им със зловреден софтуер чрез целенасочени кибернетични атаки. С промените се криминализира използването на програми за хакване на информационни системи. Въвежда се и долна граница за провинението. Ако хакер бъде заловен и службите докажат, че той е пуснал даден вирус, той може да бъде лишен от свобода от 1 до 4 години и да бъде глобен до 6000 лева. 

Борис Гончаров - експерт по киберсигурност: "Проблемът е изключително сериозен и напоследък се вижда това. Виждате какво се случва между Русия и Aмерика и това е само щрих от картинката". 

Припомняме, че в края на миналата година администрацията на американския президент Барак Обама официално обвини Русия в провеждането на кампания с широк мащаб с цел намеса в изборите за президент на САЩ. Според експертите по киберсигурност компютърните престъпления са модерният тероризъм на 21-ви век. 

Борис Гончаров - експерт по киберсигурност: "Ислямска държава и другите терористични групи имат компютърни подразделения, които се стремят да причиняват щети в интернет пространството и организираната престъпност се насочва към киберпрестъпленията, защото трудно се установяват, печалбите са лесни - така че това е модерният вид на престъпността въобще". 

Проектът за изменения в Наказателния кодекс идва след като страната ни изготви стратегия за киберсигурност. В нея беше посочено, че държави и терористични групи развиват специални способи за създаване на киберкризи, които могат да бъдат използвани в хибридна война.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...