За малко да не освободят задържания в Румъния български кораб

04.04.2012 | 16:29
по статията работи: Теодора Пенева
Лови ли Турция неправомерно калкан в Черно море?
За малко да не освободят задържания в Румъния български кораб
Снимка: Sxc.hu

Задържаният от Румъния рибарски кораб, който пристигна днес на пристанище Варна, е бил на крачка да не отпътува. Това стана ясно от изказването на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който днес се срещна с екипажа му в морската ни столица, информират от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

По думите му, до последно вчера (3 април 2012 г.) е имало "инфарктни моменти" по казуса, а на екипажа му е било отказано да пътува до България. След проведен разговор с румънското правителство, морското превозно средство все пак е тръгнало за Варненското пристанище.

В средата на април 2011 г. корабът БЧ 5159 от Балчик беше задържан по обвинение за бракониерство в открити води от румънските власти в Мангалия, заедно с екипажа и капитана си - Христо Спасов.

Преди няколко дни (на 29 март 2012 г.), по време на срещата си с Мирослав Найденов, министърът на земеделието и развитието на селските райони на северната ни съседка Стелиян Фуя пое персонална отговорност за освобождаването на българските рибари.

Според Найденов разговорът с Фуя, както и този с еврокомисаря по рибарско и морско дело Мария Даманаки, са дали очаквания резултат. "Доволен съм от развитието на казуса до този момент", допълни българският министър.

От своя страна капитан Спасов сподели, че в продължение на една година е бил подложен на стрес и психически тормоз, които буквално са разбили живота му. Той коментира: "Ние не отиваме да крадем, а да си изхранваме семействата. В морето ние сме сами и ако не сме заедно, сме загубени".

Земеделският ни министър съобщи още, че през предстоящия месец май предстои провеждането на тристранна среща на България, Румъния и Турция. В рамките й предмет на обсъждане ще бъдат начините за усвояването на ресурсите в Черно море.

Найденов подчерта, че съществува проблем, свързан с улова на калкан от турски кораби в тези води и че този проблем е колкото наш, толкова и на Европейския съюз (ЕС).

Според него проблемът идва от това, че общата европейска политика се формира от целия съюз, но не се признава от Турция. За разлика от България и Румъния, Турция не е в условията за квота на улова на калкан. Данните обаче сочат, че 80% от улова на калкан се извършва от турски риболовни кораби.

Министър Найденов добави още, че по време на срещата с европейския комисар Мария Даманаки е било дадено обещание да бъдат отпуснати средства за закупуване на още катери за нуждите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...