Завеждат колективен иск срещу 10 от най-големите банки на „Уол Стрийт“

26.11.2015 | 15:01
по статията работи: Даниел Василев
Финансовите институции са обвинени в създаване на пречки пред конкурентите си
Завеждат колективен иск срещу 10 от най-големите банки на „Уол Стрийт“
Снимка: Barclays

Колективен иск срещу 10 от най-големите банки на “Уол Стрийт“, както и две трейдърски платформи, беше заведен в съд в областния съд в Манхатън. Обвинените финансови институции са: Goldman Sachs Group, Bank of America Merrill Lynch, JPMorgan Chase, Citigroup, Credit Suisse Group, Barclays, BNP Paribas, UBS, Deutsche Bank и Royal Bank of Scotland (RBS), а обвиненията са в картел срещу допускането на конкуренти на електронните пазари за търговия на лихвени суапове, предаде Reuters. Обвинени са още търговските платформи ICAP и Tradeweb, които контролират ключова част от инфраструктурата за търговия с лихвени суапове. JPMorgan, Deutsche, UBS и Barclays не са били открити за коментар, а Goldman Sachs, Bank of America, BNP, RBS, Credit Suisse и Citigroup са отказали да дадат такъв, допълва изданието.

Делото е заведено от Пенсионния фонд на публичните учители на Чикаго, който е придобил лихвени суапове от няколко банки, за да се застрахова против рискове от флуктуации на лихвения процент по дълга си. Ищецът е представляван от правната фирма Quinn, Emanuel, Urquhart, & Sullivan LLP, която има опит във воденето на антитръстови дела срещу банките. Според фонда, че в резултат на обединението между банките фондът е надплатил за лихвените суапове.

Според подаденото обвинение в резултат на действията на банките пазарът на лихвени суапове, който се оценява на 320 милиарда долара, е бил ефективно затворен за конкуренти на финансовите институции. В делото се посочва, че банките „са успели да извлекат милиарди долари под формата на монополни ренти, година след година“, a Reuters допълва, че лихвените суапове са най-търгуваният дериват.

В обвинението се посочва още, че поне от 2007 г. насам банките „съвместно са заплашвали, бойкотирали, принуждавали или елиминирали по някакъв друг начин всяка институция или практика, която е имала потенциала да намали разходите в полза на инвеститорите.“ Адвокатите посочват, че, за да прикрият действителното си сътрудничество, банките са използвали фалшиви имена, като „Лили“, „Фюжън“ и „Валкирия“.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.03   196 г. пр.н.е. – Птолемей V се възкачва на трона на Египет. 1309 г. – Папа Климент V отлъчва Венеция и цялото ѝ население. 1329 г. – В Агро Доминико...