Икономисти: Офшорните зони нямат „полезна стопанска функция“

09.05.2016 | 17:25
по статията работи: Даниел Василев
Група от 300 представители на професията настоява за нови строги регулации на финансите
Икономисти: Офшорните зони нямат „полезна стопанска функция“
Снимка: Victor

Малко повече от 300 икономисти от 30 страни изпратиха изявление до световните лидери, предупреждавайки, че не виждат причина от съществуването на офшорните зони и настояващи за елиминиране на финансовата тайна, предаде международната конфедерация Oxfam. Писмото идва едва дни преди срещата за офшорната корупция, организирана от парламента на Великобритания този четвъртък. На нея се очаква да присъстват представители на Международния валутен фонд, Световната банка, както и на повече от 40 страни.

Сред подписалите обръщението са авторът на изключително критикувания бестселър „Капиталът през XXI век“ Томас Пикети, настоящият нобелов лауреат по икономика Ангъс Дийтън и други, включително професори от университетите в Оксфорд, Харвард и френската Сорбона.

Авторите на писмото считат, че офшорните зони пречат на страните да събират данъци, като най-много страдат по-бедните държави. „Териториите, позволяващи укриването на активи в кухи компании или окуражаващи вписване на приходи във фирми, които не осъществяват действителна дейност, изкривяват работата на глобалната икономика“, смятат икономистите.

Според тях решението на този проблем е въвеждане на нови глобални правила, според които компаниите трябва да публикуват информация за всички свои дейности, подлежащи на данъчно облагане във всяка една държава, в която осъществяват дейност. Освен това групата препоръчва регулации, чрез които прикриването на собствениците на фирмите да стане невъзможно.

Офшорните зони не просто се случва. Британските вирджински острови не са станали данъчен рай чрез собствените си усилия. Те са целенасочен избор на големите правителства, особено на Съединените щати и на Великобритания, действащи в съучастие с големите финансови, счетоводни и правни институции, които движат парите“, посочи директорът на Института за Земята към Колумбийския университет Джеф Сакс.

Въпреки това не всички икономисти подкрепят колегите си, подписали декларацията. Мнозина изтъкват, че конкурентата данъчна политика е сред малкото способи, чрез които множество държави могат да привличат инвеститори, като предлагането на такива услуги не е незаконно. Те са още на мнение, че въвеждането на предлаганите мерки ще удари директно акциите на много международни компании, в резултат на намалената им възможност да предлагат доходност, което ще рефлектира негативно и пряко на работещите в тях. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....