Кувейтска компания има интерес към АЕЦ „Белене“

30.01.2015 | 10:18
по статията работи: Десислава Маданска
Договаряме изкупните цени на тока с американските централи до края на март, твърди енергийният министър
Кувейтска компания има интерес към АЕЦ „Белене“
Снимка: Булфото

Кувейтска компания проявява интерес към АЕЦ „Белене“. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите й е необходимо да се събере повече информация за компанията и опита й в сферата на ядрената енергетика. Това се налага, тъй като предложението не бе внесено по установения ред - чрез посолството на Кувейт или чрез Българската агенция за инвестиции, обясни тя.

Петкова добави, че през февруари предстои съдебно заседание по делото , заведено от „Атомстройекспорт“ срещу НЕК, в което двете страни ще представят своите становища.

„Тъй като арбитражът е в напреднала фаза, не бих желала да коментирам нищо, за да не влияя на делото“, добави тя.

Относно евентуални санкции срещу електроразпределителните дружества министърът заяви, че това ще е решение на парламента, като добави, че депутатите от управляващото мнозинство имат ясна воля това да се случи.

„Става въпрос за дисциплиниращи мерки. На всички трябва да е ясно, че държавата ще приложи цялата строгост на закона при неспазване на правилата. В конкретния случай с "Енерго-Про", който стана повод за тези предложения, според мен става въпрос за лоша организация и недобро предвиждане от страна на ръководството на дружеството до какво ще доведат неговите решения. То не е предвидило общественото недоволство, което породиха изпратените две фактури, не е информирало своите клиенти за разсрочване на плащанията. Как другите две енергоразпределителни дружества успяха да създадат организация и да отчетат клиентите си в срок, въпреки празниците?“, коментира Петкова.

Министърът посочи, че предоговарянето на договорите с американските централи в комплекса „Марица-изток“ е първостепенен приоритет и още от първия ден на работа на правителството водим разговори с ръководствата на ТЕЦ "Ей и Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал".

По думите й разговорите с американските централи за изкупните цени на тока ще са до края на март.

„Диалогът с тях е конструктивен, затова благодаря на двете компании за разбирането, което срещам от тяхна страна. Знаете, че НЕК има много сериозни задължения по дългосрочните договори към тях - малко над 600 млн. лв., което, от своя страна, води до невъзможност централите да се разплащат с мините и създава сериозен проблем, генерирайки огромна задлъжнялост в сектора“, каза министърът.

Според нея, ако се намали цената, по която НЕК изкупува произведената от двете централи електроенергия, това ще даде възможност за стабилизиране на сектора и за намаляване на част от дефицита.

Министърът добави, че дефицитът в НЕК е около 600 млн. Министерството на енергетиката разработва пакет от мерки за стабилизиране на сектора и за създаване на условия за функционирането му по пазарни правила. Обсъжда се и възможността за извършване на ежегоден контрол на енергийните предприятия, които работят на регулирания пазар. Вече са факт финансовите инспекции както в частни, така и в държавни предприятия от сектора. Очакванията са по този начин да се получи яснота за реалното им състояние, ще може и да се предприемат конкретни действия, ако се установят нарушения, които генерират дефицит в системата.

Петкова посочи, че има цел в краткосрочен план да се постигне пълна либерализация на пазара на електрическа енергия, информира в. "Стандарт". Осигуряването на предпоставки за развитие на устойчива либерализация на електроенергийния пазар, както и създаването на функционираща енергии на борсата, са сред приоритетите на правителството в програмата за стабилно управление в сектор енергетика.

„За да може реално да започне да функционира и да извършва дейност борсата, в началото на януари 2015 г. Съветът на директорите на БЕХ, след мое протоколно решение, взе решение за увеличение капитала на "Българска независима енергийна борса". По този начин ще бъдат осигурени оперативните разходи на дружеството. Освен това още в края на миналата година ДКЕВР предостави лиценз на борсата“, добави тя.

В момента се работи по промени в Закона за енергетиката, които ще позволят всеки потребител да избира сам доставчика си на електроенергия. Очакванията са до края на 2015 г. всички процеси по либерализация да са приключили. Такива са и изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет. Както и на всеки друг пазар, конкуренцията между производителите и доставчиците на електроенергия ще даде възможност на българския потребител да се насочи към най-изгодните за него условия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...