Къде се плаща най-скъпо за пренощуване в света

28.07.2018 | 09:35
по статията работи: econ.bg
Комбинацията от добре организиран туризъм и високи разходи за хотели и частни жилища отрежда на пет големи града от Близкия Изток място в класацията на агенция "Блумбърг" за 20-те най-скъпи за пренощуване градове в света
Къде се плаща най-скъпо за пренощуване в света
Снимка: под лиценза на creative commons

Почивката на слънце в Тел Авив или активен пазар в чудесните и прохладни молове в Дубай ще ви се отрази добре, но и ще трябва да се бръкнете по-дълбоко. Комбинацията от добре организиран туризъм и високи разходи за хотели и частни жилища отрежда на пет големи града от Близкия Изток място в класацията на агенция "Блумбърг" за 20-те най-скъпи за пренощуване градове в света. За първи път Близкият Изток влиза в класацията с пет града - Тел Авив и Дубуй (4 и 5 място), Йерусалим (9), Рияд (11) е Кувейт сити (15).

Според последния рейтинг на „Блумбърг" американските Маями и Бостън заемат първите две места за втора поредна година. Собствениците на жилища в двата града са поискали от Airbnb да ги предлага средно по съответно 205 и 195 долара на нощ. В класацията САЩ изпреварва Европа с един град, като съотношението е 7 към 6.

Използвайки данните на международната платформа за краткосрочно настаняване или отдаване под наем на жилища Airbnb, агенция „Блумбърг" съставя своя рейтинг.

Топ 20 на най-скъпите градове за нощуване в света (средни цени в долари)

1. $205 - Маями, САЩ

2. $195 - Бостън, САЩ

3. $194 - Рейкявик, Исландия

4. $188 - Тел Авив, Израел

5. $185 - Дубай, ОАЕ

6. $180 - Лос Анжелис, САЩ

7. $178 - Амстердам, Холандия

8. $178 - Сан Франциско, САЩ

9. $173 - Йерусалим, Израел

10. $173 - Сидни, Австралия

11. $171 - Рияд, Саудитска Арабия

12. $166 - Единбург, Шотландия

13. $159 - Ню Йорк, САЩ

14. $156 - Сиатъл, САЩ

15. $156 - Кувейт сити

16. $154 - Лондон, Великобритания

17. $154 - Сингапур

18. $153 - Вашингтон, САЩ

19. $152 - Дъблин, Ирландия

20. $151 - Барселона, Испания

Градът на златото

Скъпите краткосрочни наеми в Дубай, средно по185 долара на нощ в индекса на „Блумбърг", вероятно са функция на високите хотелски цени в столицата и най-голям град на Обединените арабски емирства (ОАЕ), където повече от 70% от хотелските стаи са с четири звезди и повече, коментира Ивана Вучинич от международната компания за недвижими имоти Chestertons. Предлагането на жилища от Airbnb в Дубай се е увеличило повече от два пъти до 3 249 броя през последните двете години, по окончателни данни до август 2017 г. Това се дължи на разрешението на правителството да се отдават жилища за краткосрочен наем.

Дубай харчи милиарди всяка година, за да привлича туристи и се надява да достигне рекордните 20 млн. до 2020 година. По данни на Министерството на туризма и търговията в Дубай през 2017 г. градът е посетен от 15,8 млн. туристи. Две авиокомпании, спонсорирани от ОАЕ, Emirates и Etihad Airways PJSC, са сред най-бързо развиващите се превозвачи в света през последните години. Ако Дубай достигне целта от 20 милиона посетители, ще бъде сред петте най-посещавани градове в света, сочат данните на фирмата за проучване на туристическия пазар Euromonitor.

Високи разходи

Скъпите оферти за Airbnb в Израел са свързани най-вероятно с високите цени на жилищата в Тел Авив и Йерусалим, каза Йоав Кернер, преподавател по статистика в университета "Бен-Гурион" в Израел и който проучва пазара на Airbnb в Тел Авив от името на група хотелиери. Кернер допълва, че апартаментите в Тел Авив обикновено изяждат поне три четвърти от брутния доход на обикновения човек.

Тъй като собствениците на платформата Airbnb искат премия за отдаването на жилищата за цяла година, това, според Кернер, ще доведе до повишаване на разходите за краткосрочните наеми. В същото време навлизането на Airbnb на пазара в Израел е повишил наемите средно с 10 процента в сторицата и в Йерусалим.

Няколко общини на големи градове по целия свят, включително Ню Йорк и няколко европейски столици, са поставили различни ограничения на пазара за краткосрочен наем от страх, че с навлизането на Airbnb са се повишили разходите за жилища, а много от собствениците не плащат туристически и други такси за отдаване под наем, за което са се жалвали хотелиери. Говорителят на Airbnb Ник Папас оспори идеята на хотелиерския бизнес. „Не е изненада да видим, че хотелската индустрия плаща за подвеждаща информация за нашата общност", заяви Папас по електронна поща и допълва: "Данните показват, че тези претенции просто не отговарят на истината."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...