МВФ може отново да намали прогнозата си за световния икономически растеж през 2016 година

02.09.2016 | 11:25
по статията работи: econ.bg
МВФ може отново да намали прогнозата си за световния икономически растеж през 2016 година
Снимка: под лиценза на creative commons

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, че институцията вероятно ще понижи отново прогнозата си за глобалния икономически растеж през настоящата година, тъй като икономическите перспективи са песимистични с оглед на слабото търсене, спадащата международна търговия и инвестиции и нарастващото неравенство.

В интервю за агенция Ройтерс, Кристин Лагард призова лидерите на страните от Г-20 да направят много повече, за да се стимулират търсенето, да засилят търговията и глобализацията и да се преборят с неравенството.

Тя описа цялостната перспектива като леко намаляващ икономически растеж, който е крехък, слаб и със сигурност не е подхранван от търговията, въпреки че в същото време посочи, че все още не са се реализирали някои от основните заплахи за световната икономика, като рецесия, предизвикана от гласуването на Великобритания да напусне Европейския съюз, или колапс при растежа на китайската икономика.

Може да приведете доводи, че Brexit в крайна сметка няма да доведе до масивна криза, каквато ние очаквахме.

Спорно е и дали преходният период за икономиката на Китай протича сравнително добре, както и да се покаже, че ниските цени на суровините са се повишили слабо, заяви Лагард, но допълни: Това е само на повърхността. Въпреки това, когато се вгледаме по-надълбоко в перспективите за икономическия растеж, в потенциала за растеж, в производителността, ние не получаваме много добри сигнали и вероятно ще ревизираме надолу нашите прогнози за глобалния растеж през 2016 година, отбеляза шефът на МВФ. В началото на октомври предстои МВФ да оповести своя последен доклад “Световни икономически перспективи“ преди редовната годишна среща на Фонда във Вашингтон.

Ново евентуално понижение на икономическите перспективи би представлявало шесто поредно намаляване в рамките на последните около 18 месеца. Позовавайки се на глобална несигурност около вота на 23-ти юни в подкрепа за Brexit (излизането на Великобритания от ЕС), Международния валутен фонд намали през юли прогнозите за растежа на световния БВП до 3,1% за 2016 и до 3,4% за 2017 година спрямо предходни прогнози за растеж съответно от 3,2% и от 3,5%. Според Кристин Лагард цялостното икономическо въздействие от кризата, свързана с Brexit, вероятно няма да бъде напълно известно до 2017 година,

когато ще стане по-ясна формата на бъдещите отношения на Великобритания и ЕС. Тя обаче отбеляза, че британското благосъстояние вече е подкопано от 15-процентната обезценка на лирата стерлинг и че потребителското и бизнес доверието във Великобритания е отслабнало.

Шефът на МВФ също така посочи, че ще заяви на лидерите на Г-20, които ще се срещнат в неделя и понеделник в Ханджоу, Китай, че по-нататъшно намаляване на потенциала за икономически растеж и повече пречки за свободното движение на стоки, услуги, капитали и хора ще навредят на всички тях. Лагард допълни, че хората, ощетени от търговията и иновациите трябва да бъде подпомогнати и от политики, които да им позволят да се преквалифицират и да придобият нови умения и професионална мобилност.

Това е нещо, с което всички страни и всички правителства трябва да бъдат ангажирани и мобилизирани, каза тя пред агенция Ройтерс. На брифинг на МВФ преди предстоящата среща на Г-20 в Ханджоу, фондът призова  лидерите на страните - членки да предприемат много по-силни действия, за да повишат търсенето, да съживяват отслабената търговия и да проведат дълго отлаганите структурни реформи в техните икономики.

Според МВФ групата Г-20 е изостанала от заложените през 2014-а година цели за повишаване на общия икономически растеж с 2 процентни пункта в рамките на следващите пет години. Фондът също така повтори мнението си, че паричните политики трябва да останат стимулиращи, за да се пребори ниската инфлация и посочи, че страните с фискален излишък би трябвало да осъществяват необходимите публични инвестиции в инфраструктура и да подкрепят растеж, избягвайки директно повишение на данъците за потребителите.

Някои страни също така би трябвало да използват публични фондове, за да помогнат за възстановяване на баланса на финансовия сектор, заяви МВФ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...