Бетси Девос, бивш председател на Републиканската партия в щата Мичиган и един от най-щедрите донори на партията, е изборът на Доналд Тръмп за министър на образованието в екипа му, когато влезе в Белия дом на 20 януари.
Тя е съпруга на Дик Девос, наследник на голямата компания за директни продажби Amway. Двамата основаха Windquest Group, инвестираща в технологии и в промишлеността. Брат ѝ Ерик Принс (рожденното ѝ име е Елза Звийп Принс) e основател на Blackwater USA - частната охранителна фирма, прочула се с договори за стотици милиони долари по време на американската операция в Ирак при президента Джордж Буш. Принс вече не работи в нея, а тя с исмени името на Academi.
Бетси и Дик Девос са вложили милиони долари в лобиране за въвеждане в цялата страна на т.нар. ваучерни програми в образованието.
Става дума за схема за насочване на публични средства под формата на ваучери и стипендии към деца от по-бедни семейства, които не могат да си позволят да платят такси за частни училища и колежи. Демократите и в частност президентът Барак Обама са против цялата идея зад тази инициатива, защото смятат, че с нея се отклоняват така необходимите за училища с публично финансиране към частните с програми, които освен това са почти извън контрола на властите.
Ваучерите отиват и за религиозни училища и мнозина американци смятат, че това е нечестно спрямо данъкоплатците, които може са атеисти или да искат парите им да отиват за такива учебни заведения без изрично да са дали одобрението си.
Доналд Тръмп обаче бе поставил именно тази програма в центъра на обещанията си за реформиране на образованието по време на предизборната си кампания.
Профсъюзи на учителите и защитници на училищната мрежа с обществено финансиране веднага определиха избора му на Девос като катастрофална атака срещу публичното образование.
От републиканската десница пък не харесват, че Девос симпатизира на Common Core - инициатива за общи стандарти в обучението по литература и математика.
Девос не симпатизираше на Тръмп, но в сряда заяви след срещата с него: "Имам честта да работя с новоизбрания президент за неговата визия да направи американското образование отново велико. Статуквото в образованието е неприемливо".
Според лобистката организация EdChoice днес около 400 000 деца в 29 щата се възползват от ваучерната система и подобни схеми като стипендии под формата на данъчни кредити или спестовни сметки за образователни цели.
Тръмп предложи да пренасочи 20 млрд. долара федерални разход икъм щатите, за да разшири ваучерната система. Освен това той е казвал, че ще притисне щатските власти да отпуснат други 110 млрд. долара, за да може всяко дете, живеещо в бедност, да има възможност за стипендия от 12 000 долара, с която да отиде в училище по желание.