Над 1.5 млн. топломера трябва да бъдат сменени

14.11.2011 | 09:24
по статията работи:
Над 4 пъти е нараснал броят на фирмите, които извършват топлинно счетоводство на българския пазар
Над 1.5 млн. топломера трябва да бъдат сменени

Масовата проверка и подмяната на водомери и топломери, които стартираха тази есен и чийто пик се очаква догодина, ще излязат солено на потребителите. Около 1.5 млн. са само индивидуалните разпределители за топлинната енергия, които трябва да бъдат сменени, защото изтича 10-годишният срок за ползването им. Колко водомери в цялата страна трябва да бъдат проверени никой не знае.

Въпреки намеренията законовият срок за проверка на индивидуалните водомери да се вдигне на 7 години, държавата все пак остави 5-годишния период, става ясно от последната заповед на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Изискването осигурява добри приходи за всички водоснабдителни дружества и 51 лицензирани лаборатории.

"Не знаем колко уреда трябва да преминат на такава проверка в страната, защото никой никъде не ги води", обясни председателят на агенцията Ангел Ангелов. Оттам обясниха, че срокът е предложен от Българския институт по метрология. Експертите му са изчислили на базата на данни на производителите и техни периодични проверки, че 5 години е периодът, след който е възможно да възникнат проблеми с уредите.

По данни на ДКЕВР към пролетта от общо 137 626 индивидуални водомера в София само 1840 са преминали контрол, а за страната от 1 924 509 уреда едва 173 933 са проверени. За да се спазят нормативните изисквания, всяка година трябва да бъдат проверявани и/или подменяни по 20% от монтираните водомери в рамките на одобрените петгодишни бизнес планове, отчетоха от енергийния регулатор. За 2009 г. в София са проверени едва 1.34%, а в страната - малко над 9%.

Над 40% от водомерите само в столицата трябва да преминат проверка, сочат данните на "Софийска вода". Според нормативните разпоредби за сроковете трябва да следят самите потребители. Всъщност "Софийска вода" праща 3-месечно предизвестие. Ако в този период водомерите не са тествани, следва наказателна мярка. Впоследствие столичното ВиК дружество спира да отчита показанията им и начислява на домакинството сметки на база, обяснява в днешния си брой вестник "Сега".

Самата проверка и установяването на изправността на уредите не са никак евтини. Ако решат да тестват водомера си при "Софийска вода", потребителите ще трябва да платят 23 лв. с ДДС, ако имат късмет уредът им да е годен. Още 3 лв. се плащат на техническия екип, за да го монтира отново и да постави пломба. По-скъпа е подмяната на стар уред с нов електронен - 55 лв. с ДДС. Подобни са цените и на другите лаборатории, които предлагат същата услуга. В масовия случай в топлофицираните жилища в София има два водомера - за студена и топла вода. Т.е. ако уредите трябва да се сменят, домакинството трябва да плати 110 лв.

При индивидуалните разпределители на топлина цените са още по-солени. Но пък се плащат веднъж на 10 години, а не като при водата - на 5.

Тук основният проблем е изтощаването на батерията, заради което показанията се губят. Но вместо да се заменят батериите, почти всички фирми предлагат монтиране на нови уреди. Смяната на батериите струва 8 лв. за уред, а подмяната на самия уред излиза около 40 лв. Само две дружества у нас предлагат замяна на батериите, но и те съветват абонатите си да купят нови уреди, които позволяват да се засичат радиаторите дистанционно.

Сметката за парното започва направо да "пари", ако абонатите не забележат, че животът на батерията е изтекъл. Повечето уреди след изтощаването на батерията губят данните и гражданите ще плащат за пълна мощност. Отчитането ще продължи така, докато уредите не бъдат сменени с нови. При повечето фирми последните данни, които е отчел топломерът, се съхраняват максимум около 2 седмици след изгасването на дисплея. Ако собственикът забележи, че апаратът вече не работи, но двете седмици са изтекли, ще плаща за пълна мощност за целия отоплителен период.

"Взимат се показанията на работещите уреди от останалите стаи, а на отоплителното тяло с изтекла батерия се начислява по наредба максимален разход на енергия", обясниха от "Техем". От "Бруната" пък изтъкнаха, че дори и да изгасне батерията, уредите им запаметяват данните, докато батерията е била активна. "За момента не можем да отговорим как ще отчетем уреда за периода без данни, тъй като очакваме тълкуването на наредбата от министерство на енергетиката", добавиха от "Бруната".

Топлинният счетоводител с най-голям брой клиенти в София "Техем" предлага 3 топломера за двустаен апартамент с опция за дистанционно отчитане за 116.70 лв., т.е. на уред излиза 38.90 лв.

Подменените уреди на повечето фирми отново ще са с 10-годишен живот на батерията. "Техем" не подменят батерии не само у нас, а в цяла Европа. "Не се препоръчва смяна на батерията, защото електрониката на самия уред също има стареене, още повече уредът работи при екстремни условия върху радиатор. Всички фирми дават гаранция на електрониката не повече от 3 години, а на батерията - 10 години", уточниха от дружеството.

От "Бруната -, една от фирмите, предлагащи подмяна на батериите, са на друго мнение. "Нашите батерии са същите като тези, които използват и другите компании за топлинно счетоводство. Разликата е, че нашата батерия не е запоена към уреда и съответно след като изтече животът й, може да бъде сменена", коментира пресаташето Милена Василева.

От компанията допълниха, че ЕК подготвя нова директива, която ще разписва ежемесечно отчитане на разхода на топлина и затова съветват клиентите си да купят нови уреди с дистанционно отчитане, за да не се налага инкасатор всеки месец да влиза в жилището им. От сайта на компанията става ясно, че се предлага уред със сменяеми батерии и опция за дистанционно отчитане на цена от 29.90 лв. с ДДС. Към сумата обаче се плащат още 9 лв. за "активиране на радиомодул", т.е. да стане достъпна опцията за засичане на данните от разстояние.

И двете фирми за топлинно счетоводство предлагат и подмяната на водомер пак с опция за дистанционно отчитане, с включени монтаж и пломбиране за 44.90 лв. Експерти посочват, че в ЕС уредите се сменят на пет години, като фирмите ги дават под наем на потребителите.

-----------------------------------------------

Над 4 пъти е нараснал броят на фирмите, които извършват топлинно счетоводство на българския пазар. Преди 10 години дружествата бяха 8, а вече наброяват 35, става ясно от регистъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Сред новите играчи на пазара е и "Топлофикация София". Пазарът в този бранш е в порядъка на 50 млн. лв.

В ЕС

Изискването за периодична проверка на всички измервателни уреди е уредено в директива на Европейския съюз. Срокът специално за водомерите е различен. Най-либерален е режимът в Люксембург - там проверки на водомерите се правят на 10 г. В Германия и Чехия е 6 г. В Австрия и Румъния срокът, както и у нас, е 5 години. В Унгария е 4 г., а във Финландия - 3 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...