Новите регламенти на ЕС променят структурата на инвестиционните посредници

28.06.2017 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Комисията за финансов надзор (КФН) организира поредица от семинари за пазарни участници, на които представя новата правна рамка MiFID II и основни директиви на ЕС в областта на финансите
Новите регламенти на ЕС променят структурата на инвестиционните посредници
Снимка: КФН

Комисията за финансов надзор (КФН) организира поредица от семинари за пазарни участници, на които представя новата правна рамка MiFID II и основни директиви на ЕС в областта на финансите. Първият се проведе днес за членове на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, Българската асоциация на управляващите дружество, Асоциация на банките в България, Българска фондова борса и Централен депозитар.

Семинарът бе открит от Владимир Савов, изпълняващ длъжността заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност". Той акцентира върху важността на новата правна рамка, която се инициира от Европейския съюз в областта на финансовата сфера и която има за цел да предотвратява кризисни ситуации и по-голяма защита на потребителите.

В рамките на половин ден от 9.00 до 13.00 ч. експертите на КФН  представиха общата законодателна рамка на MiFID II, изискванията към дейността на Инвестиционните посредници /ИП/, както и изискванията към акционери и съдружници с квалифицирани дялови участия в ИП, спецификата на обвързаните агенти, изискванията за отчетност на сделките с финансови инструменти съгласно MiFID II.

Димитър Койчев, директор на „Международно сътрудничество", посочи световната финансова криза като основна причина, довела до преминаването от директиви към регламенти, които имат пряко действие в съответните европейски страни и не е необходимо да се транспонират в съответното законодателство. Това налага познаването им от страна на бизнеса и заради това КФН инициира поредицата семинари, насочени към пазарните участници, на които да бъдат представени новите моменти в законодателството, произтичащи от членството на България в ЕС.

Димитър Койчев обясни, че от началото на 2018 г. ще започнат да се прилагат в практиката редица нормативни актове, произтичащи от членството на България в ЕС, като:

- Регулаторната рамка MiFID II (две директиви и повече от 30 регламента);

- Регламента за прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа (Регламент за репо сделките);

- Регламента относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове (Регламент за бенчмарковете);

- Това законодателство ще има сериозен практически ефект върху сектора на търговията с ценни книжа и по-конкретно MiFID II ще предизвика съществени промени в огранизaционната структура на инвестиционните посредници и в системите им за отчетност. Регламентът за репо сделките ще изисква от страните по такива сделки по- високо ниво на прозрачност, а Регламентът за бенчмарковете съдържа изисквания към лицата предоставящи данни и администриращи индекси, използвани като бенчмаркове (например SOFIX). 

Всичко това налага доброто им познаване от страна на пазарните участници, което ще способства за правилното им прилагане и ще доведе до по-високо ниво на защита на инвеститорите, както и до по-висока ефективност на пазара на ценни книжа като цяло.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...