От Надзорния съвет на националния осигурителен институт (НОИ) не се съгласиха с предложението за бюджет на общественото осигуряване за 2015 г., който беше представен от финансовото министерство. Заедно с това против предложението са представителите на работодателите и на синдикатите в България, както и на част от служителите на финансовото министерство, информира БНР.
Зад предложените параметри на общественото осигуряване за следващата година за застанали трима представители на държавата в надзора, както и вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Независимо от това, че проектът е бил отхвърлен от НОИ, неговото обсъждане в рамките на Тристранния съвет продължава. Заедно с това на извънредно заседание в Министерски съвет (МС) ще разгледат проектозакона за държавния бюджет за 2015 г., както и този на общественото осигуряване и на НЗОК.
По думите на председателят на Надзорния съвет на НОИ Димитър Манолов аргументите за отхвърлянето на предложението са много. „Те не са един и два тези аргументи. Вътре са историята с минималното увеличение на пенсиите, вътре е историята с неувеличението на минималната работна заплата, с майчински, с болнични, с каквото се сетите. От тук нататък се минава през тристранен съвет на неприетото и след това правителството решава как да постъпи - ще го внесе, ще го поправи или ще направи нещо трето”, посочва той.
От своя страна социалният министър Ивайло Калфин коментира, че минималният стаж за пенсиониране трябва да нараства не с четири, а с два месеца. Той внесе и предложение за тази промяна.
“Аргументите са, че в тези варианти, които са подготвени от служебното правителство, които заварих от господин Христосков, по които са работили експерти и на НОИ, специалисти, има три варианта за увеличаване на пенсионната възраст и при всичките първата година е с два месеца за трета категория. Това означава 20 милиона някъде икономия в разходите на бюджета на практика”, обяснява той.
Заедно с това Калфин предлага хората, на които не им достига една година стаж за пенсиониране, да могат да получат ранна пенсия в намален размер.
“Може да се въведе едно статукво от 1,4 процента за месец. Моето предложение е за възраст специално да бъде възможността за по-ранно пенсиониране. Различни са вариантите, които могат да се въведат за тези, които нямат възможност да се пенсионират. Едното е да им помага социалната система, за да стигнат до възрастта за пенсия, другото е да се пенсионират по-рано при по-ниска пенсия, естествено до живот. Това ще бъде техен избор”, посочва министърът.
По отношение на минималната работна заплата министърът е на мнение, че тя трябва да се увеличи до 380 лв. през идната година. Той ще направи подобно предложение за държавния бюджет.
“В становището, което съм дал, предлагаме да се запази минималната заплата, както е предвидено в досегашния - 380 лева, както е предвидена в досегашната тригодишна програма. Правим всичко възможно, и поне аз това, което е в моите възможности, да потърся максимално съгласие по тези теми, за които говорим, така че да не разчитаме на случайности в парламента. Ако мога да убедя колегите, ще е успешно, докъдето мога да ги убедя”, допълва Ивайло Калфин.