Отнеха разрешителното за строеж върху дюните край Несебър

04.01.2013 | 16:34
по статията работи: Петя Бързилска
На община Несебър ще бъде наложено административно наказание
<p>Регионалният министър Лиляна Павлова</p>

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е отнело разрешителното за строеж на спорния имот в местността Кокала, защото е незаконно. Това съобщи ресорният министър Лиляна Павлова.

Тя изтъкна, че разрешението е издадено незаконосъобразно по няколко показателя. На първо място липсват технически и идейни проекти за части, които засягат строителството на сгради на целия терен, предаде iNews.bg.

Според разрешителното е било предвидено да се изградят 122 жилищни сгради, като за някои части има идейни проекти, а за някои изобщо няма такива, посочи Павлова.

По думите на министъра освен това в целия проект няма предвидена никаква техническа структура, а именно – водопровод, канализация, трафопост. Законът категорично забранява да се издава разрешително за толкова много сгради при условие, че не е предвидено те да бъдат вързани към цялостната техническа структура, поясни още Павлова.

"Всичко по този проект се е правило на ниво местна власт, а именно от община Несебър от главния архитект на общината", изтъкна министърът на регионалното развитие.

От своя страна заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева посочи, че само част от територията, на която е имало намерение да се строи са дюни – 8,5 дка.

По думите ѝ специалистите, подготвили решението, обаче са преценили, че въздействието от строителство ще е незначително и затова са разрешили изграждането на комплекса.

"Ние в момента правим всичко възможно да възстановим процедурата по оценка за съвместимост и ОВОС, за да се направи една обективна и подробна оценка за този проект", посочи Манева. подчерта, че решенията са взимани изключително бързо по отношение на подробния устройствен план и оценките на инвестиционния проект.

През 2007 г. за един ден Бургаската инспекция по околната среда излиза със становище, че имотът няма нужда от екологична оценка и строежът на толкова много сгради няма по никакъв начин да застраши нещо, коментира още министър Павлова.

"Такива решения се взимат само под натиск. Това е взето под натиск на министъра на околната среда, гарантирам ви, че това е така. Никой от районната инспекция няма да си позволи да взема подобно решение за един ден, ако няма натиск от най-високо ниво", категорична бе Евдокия Манева. Тя визираше управлението на Тройната коалиция, по чието време е започнала процедурата по продажбата на земята.

Интересно е, че е такова и мнението на бившия премиер Сергей Станишев. По-рано днес той заяви, че трудно би се взело подобно решение, ако не е имало "зелена светлина" отгоре

"Подробните устройствени планове на всички проблемни имоти по Черноморието се правят от един и същ архитект, който е ЕТ "Калин Тихолов", уточни още Лиляна Павлова. По думите ѝ всичко, което е подписано от главния архитект на община Несебър също несъответства на закона.

Проверка на ДНСК е установила, че са допуснати груби грешки и пороци при издаването на разрешителните за строеж, заяви директорът на ДНСК Милка Гечева. Регионалният министър пък посочи, че от община Несебър не са оказали никакво съдействие на министерството по отношение на проверките от страна на строителната инспекция.

"Три дни от общината се бяха покрили. Те саботираха целия процес и не откликнаха на всички наши искания за документи", подчерта Павлова.

МРРБ ще наложи административно наказание на община Несебър и на главния архитект за допуснатите нарушения при издаването на разрешения за строеж.  Глобите са в размер от 1000 до 3000 лева за неизпълнение на задълженията на всички служители, които не са оказали съдействие.

Регионалният министър вече е сформирала работна група, която ще предложи промени в основните закони, регулиращи дюните, защитените територии и строителството в тях.

Павлова ще направи преглед на Закона за опазване на околната среда, Закона за защитените територии, Закона за горите, Закона за Черноморското крайбрежие и Закона за биологичното разнообразие. В работната група е поканен и председателят на коалиция "За да остане природа в България" Тома Белев, който сигнализира за незаконното строителство.

Изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов разпореди започването на пълна проверка за законосъобразността на извършените сделки с държавни и общински земи в гр. Несебър, съобщиха от държавното обвинение. Проверката е по повод на публикации в медиите за законови нарушения при застрояването на защитени територии, както и след постъпил сигнал от министър-председателя Бойко Борисов, уточняват от прокуратурата.

Същевременно от вчера (3 януари) Окръжната прокуратура в Бургас проверява действията на местната власт при продажбата на 29-те декара край Несебър, които са в основата на скандала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...