МАЕ прогнозира 80 долара за барел към 2020
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира цена от 80 долара за барел петрол към 2020 година. "Очакваме да видим постепенно нарастване на цените до 80 долара за барел към 2020 година. По наши оценки петролните инвестиции за настоящата година ще намалеят не повече от 20%. По всяка вероятност понижението ще продължи и през 2016 година", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. (Новинар)
Газът може да поевтинее
Прогнозираме от 1 януари да няма повишение на цената на природния газ. Възможно е дори леко понижение. Това съобщи шефът на „Булгаргаз” Петьо Иванов. "Тази цена, която в момента се прилага от 415,20 лв. за 1000 нормални куб. м, може би ще остане в този вариант. Ако има промяна, предполагам, че няма да е в посока повишаване", допълни Иванов. (Новинар)
Продажбите на дрехи и обувки паднаха със 17%
Българите за втори пореден месец затягат коланите. След спад на продажбите на дребно с 1,9% през август, през септември оборотите се свиват с 2,5% спрямо същия месец на миналата година, обявиха от НСИ. Спрямо предходния месец търговията на дребно през септември също намалява - с 0,2%. Най-голям спад на годишна база се отчита в продажбите на дребно на текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 16,9%. А именно от покупки на нови дрехи хората могат да се лишат най-лесно, ако искат да свият разходите си. Продажбите на дребно на автомобилни горива и смазочни материали намаляват със 7,2%, а в търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника се отчита спад с 4,5%. (Стандарт)
Ърнст енд Янг: Сивата икономика е 17% от БВП
Сивата икономика в страната е 17,1% от БВП. 10,4% от БВП, или 1,845 млрд. лв. от оборота в страната не са отчетени в брутния вътрешен продукт (БВП) на България за 2014 г. само от т. нар. пасивна сива икономика. Типичен случай за такава икономика е плащането в ресторант, за което не се издава касов бон. Към тази сива икономика трябва да се прибави и укриването на обороти от страна на фирмите, които не дават фактури. Така общият обем на сивата икономика е 17,1% от БВП. Все пак има напредък - за 2002 г. този процент е бил 21,3% от БВП. (Стандарт)
VIVACOM дава 50 хил. за регионални проекти
Официалния старт на програмата "Регионален грант" на VIVACOM и Българския център за нестопанско право беше обявен днес. Той цели финансиране на значими обществени проекти, спомагащи регионалното развитие на всички области в България. Общият размер на фонда е 50 хил. лв., като максималната стойност на паричното подпомагане на проект е 5 хил. лв. (Стандарт)
България живее на кредит от 24 октомври
От 24 октомври България вече живее на кредит, с което страната ни се нарежда на трето място в целия ЕС по бързо преминаване на дефицит. Това показва изследване на френско-белгийският институт „Молинари“, цитиран от в. „Фигаро“. Институтът сравнява заложените от страните приходи и разходи в бюджета на централната им администрация и изчислява докога всъщност стигат приходите, за да покрият разходите. (Труд)
30% спад на цената на пасивните къщи
Разходите за изграждане на пасивна къща са се свили с близо 30% през последните три години. Това коментира арх. Силвия Миткова от столичното архитектурно студио Пентахрон. “Търсенето на ниско-енергийни и пасивни жилищни сгради се увеличава постоянно. Това се отразява изключително благоприятно на предлагането и съответно на цената на необходимите материали, които вече са чувствително по-достъпни отколкото преди 3 години”, обясни тя. Според изискванията до 2020 г. (Труд)
Калфин: В бюджет 2016 има 2 млрд. лв. повече разходи в сравнение с 2015
Ако погледнете числата в Бюджет 2016 ще видите, че той показва, че ще има малко повече от 2 милиарда лв. разходи в сравнение с тази годна. Това каза в предаването пред БНР вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. (24 часа)
Износът за ЕС с ръст от 10%
Износът на България за Европейския съюз се увеличава с 9,7% от януари до август спрямо същия период на 2014 г., съобщи НСИ. За ЕС са заминали стоки за 19,2 млрд. лв. Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия. Тези държави формират 69,8% от общия износ за страните членки на Евросъюза. (24 часа)