Пустеещите земи се увеличават

19.09.2018 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Голямата част от притежателите нямат физическа и финансова възможност да обработват парцелите или не се занимават със земеделие, тъй като имат други професии
Пустеещите земи се увеличават
Снимка: БГНЕС

Официалните данни показват, че  през 2018 г.  изоставените трайни насаждания и на масивите от земи, които не са обработвани повече от пет години, са се увеличили. Необработваните площи са достигнали 1,94 млн. декара. За сравнение - преди година изоставените парцели са били с над 16 хил. декара по-малко. Най-висок е процентът на необработваемите земи в областите Плевен, Враца, Благоевград и Пловдив. В по-голямата си част пустеещите земи са собственост на хора, които са в чужбина, живеят в София или в другите големи градове и поземлените им активи са на над 100 км разстояние от дома им.

Голямата част от притежателите нямат физическа и финансова възможност да обработват парцелите или не се занимават със земеделие, тъй като имат други професии. Според проучване на компанията за управление на земеделски активи  "Агрион" собственици на земеделски земи са предимно хора над 55 години. Размерът на притежаваната от тях земя е средно около 20 дка, които обаче са разхвърлени в различни землища. В повечето случаи парцелите са раздробени на малки части от наследници и за тях често се водят съдебни спорове.

Навлизането в есенния сезон активизира пазара на земеделски земи в България. След прибирането на реколтата все повече собственици на ниви проучват пазара, за да продадат парцелите си или част от тях, отчетоха експерти по недвижимите имоти. Скок в сделките със земеделска земя през последните седмици се отчита и от нотариуси. Очакванията са, че традиционно бум на покупко-продажбите ще има края на септември и през октомври.

Според обобщените данни на брокерите на недвижими имоти към момента за продажба са обявени около 870 хил. дка земя в цялата страна. Броят на собствениците, които искат да сключат сделка за притежаваната от тях земя, надхвърля 58 хил. души.

Най-честата причина за продажба на земеделски имоти продължава да е необходимостта от свежи пари за посрещане на непредвидени плащания, свързани със здравето на собствениците. Съществен е и делът на притежателите, които са решили да продават, тъй като не обработват парцелите си. По-голямата част от тях нямат възможност самостоятелно да се грижат за земите си или не се интересуват от земеделие и затова оставят нивите си да пустеят.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...