Работна група ще помага за основаването на хранителна банка

08.03.2012 | 15:10
по статията работи: Ралица Стоянова
Основният проблем пред инициативата е, че за дарените храни се дължи ДДС, посочиха производители и търговци
Работна група ще помага за основаването на хранителна банка
Снимка: Булфото

Формират правителствена работна група, която ще се занимава със законодателното и нормативно регламентиране относно създаването на хранителна банка у нас. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов на дискусия за изграждането на хранителни банки в България.

В работната група ще участват експерти от Министерство на земеделието и храните, Министерството на финансите, Агенцията по безопасност на храните, Министерство на труда и социалната политика и на Министерство на енергетиката и туризма. „Трябва всички да обединим усилията си, за да може хранителната банка да се случи“, каза Найденов.

„Хранителната банка е механизъм за осигуряване на храна за социално слаби и за намаляване на разхищенията. Тя е партньор както на държавата, така и на бизнеса при оползотворяването на годна за използване храна, която не се употребява. Освен това тя има голяма роля при кризи и бедствия“, каза шефът на българската хранителна банка Мариана Бракалова.

Представителите на търговските вериги и на производителите на храни посочиха като основен проблем пред даряването на храна в банката това, че за дарените храни се дължи ДДС, а за унищожаването им не се дължи. Зам.-министър Владислав Горанов обясни, че е сложно да отпадне ДДС за дарените в банката храни, но има други механизми, за да се стимулира предоставянето им в банката. Той призова хранителния бизнес и търговските вериги да съберат данни за количествата бракувани храни и световния опит в оползотворяването им.

Можем да помогнем не само с ДДС, нека не приравняваме всичко към този данък”, заяви земеделският министър. Той посочи, че до момента на практика държавата е субсидирала екарисажите за изгарянето на храните с изтекъл срок на годност. Тази възможност обаче вече отпада и екарисажите вероятно ще увеличат таксите за бизнеса, така че скоро ще стане изгодно да се даряват храните, вместо да се унищожават. Найденов посочи още, че в момента социално слабите се подпомагат с храни по линия на програма „Благотворителност” на ЕС, но най-вероятно тази програма ще приключи от 2014 г., така че хранителната банка ще е необходима.

Всяка година в България се унищожават около 400 хил. тона храни, а същевременно 360 хил. българи са на ръба на оцеляването.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...