Серия изказвания на членове на Федералния резерв в края на седмицата подновиха спекулативните очаквания за възможно повишение на американските лихви още на следващото заседание на 20-ти и 21-ви септември. Това подкрепи американския долар и предизвика известна паника на дълговите и пазарите на акции на "Уолстрийт".
"Тон за песен" даде президентът на Фед на Бостън Ерик Розенгрен, който посочи в петък, че вероятно би било подходящо постепенно затягане на паричната политика (вдигане на федералната фондова лихва), за да се избегне опасността от прегряване на икономиката на САЩ. Той добави, че провал при продължаване на пътя на постепенно премахване на стимулиращите политики може да съкрати, вместо да удължи продължителността на настоящото икономическо възстановяване. Това негово изказване изненада участниците на финансовите пазари, имайки предвид, че Розенгрен е един от консервативните членове на Фед, който не изповядва политиката на по-агресивно вдигане на лихвените ставки.
Президентът на Фед на Далас Робърт Каплан пък отбеляза, че вероятността за повишение на лихвите се е засилила през последните месеци и посочи, че финансовите пазари разполагат с достатъчно предизвестия от страна на централната банка относно възможността за премахване на провежданата от нея стимулираща парична и лихвена политика.
В същото време един от управителите на Фед Даниел Таруло заяви пред CNBC, че е възможно вдигане на лихвите ставки тази година, но той желае да види повече доказателства за устойчиво повишение на инфлацията, преди да бъде обмислен подобен ход.
Тези изказвания засилиха очакванията на инвеститори и анализатори за евентуално повишение на основната американска лихва още на следващото заседание на Фед по-късно този месец. Към края на петъчната търговия, фючърсите на федералната фондова, търгувани на паричните пазари, започнаха да оценяват на около 30% вероятността за вдигане на лихвите ставки на заседанието на 20-ти и 21-ви септември, след като по-рано през деня тази вероятност се оценяваше на около 24% и на "едва" на 18% в четвъртък. Вероятността за вдигане на федералната фондов лихва през декември пък вече се оценява на 60 на сто.
Подновените спекулации за скорошно вдигане на лихвените ставки доведе до рязко повишение на доходността на американските държавни облигации и до поскъпване на американската валута.
Индексът на долара спрямо "кошницата" на останалите шест основни валути нарасна в петък с 0,35% към 95,366 пункта, парирайки голяма част от загубите, регистрирани в началото на седмицата.
Еврото се понижи в рамките на деня с 0,25% до 1,1230 долара, отстъпвайки от двуседмичния връх около 1,1326, достигнат ден по-рано.
В същото време "зелените пари" поскъпнаха за кратко до тридневен връх от 103,05 йени, преди петъчната търговия да приключи на ниво от 102,65 йени, но над двуседмичното дъно около 101,19 нивото, ударено по-рано тази седмица (на 7-и септември).
Британската лира пък се понижи до 8-дневно дъно около 1,3239 долара, след като в началото на седмицата паундът поскъпна за кратко до 8-седмичен връх от 1,3444 долара.