Увеличават заплатите в частния сектор с 11-12%

04.04.2011 | 09:42
по статията работи:
Детските надбавки - с 10 лв. повече. Тези и други предложения ще бъдат гледани тази седмица от НСТС
Увеличават заплатите в частния сектор с 11-12%

Бизнесът да увеличи заплатите във фирмите до края на годината с 11,07% или с 11,67%. Такива са двата варианта за препоръчителен индекс на повишение, подготвени от експерти на Министерството на труда и социалната политика.

Сметките са направени, като са отчетени производителността на труда и инфлацията за миналата година, но е взет предвид и т. нар. глобален индекс на конкурентоспособност за България, който е 2,7%.

Предложението, заедно с цял пакет от мерки в подкрепа на доходите, ще бъде гледано през тази седмица от комисиите в тристранния съвет, а през идната ще се обсъжда от всички социални партньори.

Предвижда се още увеличение на минималната заплата, на пенсиите, на помощите и плащанията за деца, информира вестник "Труд" в днешния си брой.

НСТС обмисля увеличение с 11% на заплатите в частния сектор

Заплатите в частния сектор може да пораснат до края на годината с 11,07%. Такъв е първият вариант на препоръчителния индекс за увеличение на заплатите в частния сектор, подготвен от експерти на социалното министерство. Втората схема предвижда ръстът да е 11,67%.

Сметките са направени, като са отчетени производителността на труда и хармонизираната инфлация за 2010 г., както и положителното влияние на още два важни фактора - конкурентоспособността и облекченията в данъчноосигурителните задължения.

В първия вариант ръстът на производителността на труда за 2010 г. е 6,6%, като при определяне на препоръчителния индекс "играят" 75% от него, т.е. 4,95%. Още 2,4% идват от средногодишната инфлация за 2010 г.

Други 2,7% се добавят от общата оценка за подобряване на конкурентоспособността на икономиката. Тя е направена на базата на данни за глобалните индекси на конкурентоспособност за България, публикувани в докладите на Световния икономически форум от 2009 г. насам. Данъчноосигурителните облекчения прибавят още 1,02%.

При втория вариант сметките са направени при същите параметри, с изключение на това, че е ползван ръстът на хармонизираната инфлация за м.г., който е 3%.

Детските надбавки - с 10 лв. повече

Детските добавки да се увеличат с 10 лв. от 1 юли и от 35 лв. на дете сега да станат 45 лв. Това е другото предложение в социалния пакет за ръст на доходите.

През тази година е предвидено месечни помощи да получават 878 хил. деца., като бюджетът е осигурил за това 350,26 млн. лв. Това предполага, че от юли до декември ще трябват 175,13 млн. лв. Ако детските се увеличат с 10 лв., допълнителната сума, която трябва да бъде осигурена от бюджета, е 52,680 млн. лв.

Идеята за увеличение на добавките беше огласена първо от КНСБ, като предложеният ръст е обвързан с размера на гарантирания минимален доход (ГМД), от който зависят всички социални помощи. Този защитен доход трябва да стане 84 лв. (при 65 лв. сега) и да представлява 54% от новия ГМД, е записано в офертата на синдикатите. Детски се полагат при месечен доход на член от семейството под 350 лв.

НСТС ще обсъжда още месечната добавка за деца с трайни увреждания, които са 22 хил., да се повиши на 203 лв. при 168 лв. сега.

5,9 млн. на месец трябват за 1% ръст на пенсиите

Пакетът от мерки за подкрепа на доходите, представен от синдикатите, съдържа и предложение за увеличение на пенсиите. Според разчетите необходимите допълнителни средства за повишение на всички пенсии (на 2,2 млн. души) само с 1% са 5,9 млн. месечно от 1 юли нататък.

Идеята е минималната пенсия за стаж и възраст (сега 136,08 лв.) да стане 159,50 лв. Необходимите средства за доплащане до минималния размер на пенсията от труд и свързаните с нея други минимални пенсии са 17 млн. лв. месечно. Синдикатите са пресметнали, че вдигането на минималната пенсия за стаж ще доведе до увеличение и на хората, които я получават. От 442,2 хил. души сега следпромяната те ще станат 892,3 хил.

Социалната пенсия за старост (100,86 лв. сега) да стане 50% от линията за бедност (211лв.), или 105,50 лв. Това повишение ще засегне около 500 хил. възрастни, които сега разчитат на този вид пенсия или на свързаните с нея.

Минималната заплата все пак щяла да увеличава

Минималната заплата може да бъде увеличена на 270 лв. (сега е 240 лв.) и това не е първоаприлска шега, а съвсем сериозно предложение на министерството. Това заяви в петък министър Тотю Младенов.

Според сметките на експертите му ако минималното възнаграждение се увеличи с 30 лв., месечно бюджетът трябва да даде допълнително за своите служители около 3 млн. лв. месечно от юли до края на годината. От тези пари обаче над 1,6-1,7 млн. лв. на месец ще се връщат обратно в бюджета под формата на данъци и осигуровки. Така същинската сума за повишение на най-ниската заплата за труд е около 7,5 млн. лв. за 6-те месеца от юли до декември, показват разчетите на ведомството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...