Унгария национализира мажоритарния дял от фондовата борса в Будапеща

25.11.2015 | 16:30
по статията работи: Даниел Василев
Централната банка на страната придоби 68,8% от борсата
Унгария национализира мажоритарния дял от фондовата борса в Будапеща
Снимка: БТА/AP

Централната банка на Унгария придоби мажоритарния дял от забавящата се фондова борса в Будапеща, посочват от самата банка, цитирани от Reuters. Сделката е част от стратегията на премиера Виктор Орбан да увеличи държавния контрол върху икономиката, допълва изданието. В изявление за медиите Централната банка на страната посочи, че детайли за сделката ще бъдат публикувани в началото на следващата година.

Във вторник Централната банка на Унгария закупи дял от 68,8% в оператора на фондовата борса BET. Сделката е сключена с бившите притежатели на унгарската фондова борса, австрийските компании CEE Stock Exchange Group (която е клон на Виенската фондова борса) и Oesterreichische Kontrollbank AG. Според местните медии към края на миналия месец CEE е притежавала 50,56% от фондовата борса в Будапеща, а Oesterreichische – 18,35%. С този ход правителството на Орбан, с помощта на Централната банка на Унгрария, ще се опита да подпомогне борсата в Будапеща, като увеличи гаранциите и привлече повече инвеститори, предаде Reuters.

Ще имаме нужда от система на стимули“, посочи Мартон Наги, служител в Централната банка на страната. Според него „без държавна помощ [борсата] няма да е толкова ефективна, затова имаме нужда от стратегическо партньорство с правителството“, допълни той, цитиран от Reuters. Орбан и преди е използвал помощта на стария си политически съюзник Гиорги Матолкси, който е гуверньор на Централната банка на Унгария, за да се опита да стимулира икономиката посредством програми за лесно кредитиране и изкуствено занижаване на основния лихвен процент.

Борсата в Будапеща загуби 70% от капитализацията си само за 4 години – между 2010 и 2014 г. - показват данните на Централната банка на Унгария. Причината за това са непредсказуемите икономически политики на премиера на страната Виктор Орбан, които плашат инвеститорите. Сред тях беше решението на кабинета да въведе едно от най-високите нива на данъчно облагане за банките в Европа, което навреди на бизнес средата в страната и доведе до понижаването на кредитния рейтинг на много финансови институции в Унгария до „боклук“.

Подобна политика беше осъществена от самия Матолкси, когато той заемаше поста министър на икономиката. През 2010 г. той национализира пенсионните фондове в страната, притежаващи активи на стойност около 12 милиарда евро. Средствата послужиха за запълване на дупки в бюджета и позволиха на Орбан лукса да не орязва правителствените разходи, а национализацията им беше остро критикувана от мнозина икономисти.

Инвеститорите се опасяват и от изключително високите нива на правителствен дълг, както и от липсата на ефективен диалог между кабинета на Орбан, от една страна, и Международния валутен фонд и чуждестранните компании, от друга. По-рано през годината Матолкси обеща, че ще адресира проблема със задлъжнялостта на Унгария като принуди търговските банки да купуват повече правителствени облигации, вместо да съхраняват средствата си като резерви в трезорите на централната банка.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...