Днес в София се проведе национален протест, организиран от КНСБ. Хиляди хора демонстрираха по улиците на столицата заради финансовата политика на правителството, предаде БНТ.
Участниците в митинга потеглиха в 10 часа към сградата на правителството от пл. "Македония". На жълтите павета синдикалистите се събраха от три лъча и с националния химн започнаха митингът.
Поне 34 браншови организации се обявявиха против замразяването на бюджетните заплати и внесените промени в Кодекса на труда. Представители на миньорите, учителите, превозвачите, младите учени, месопроизводителите, майките на деца с увреждания и др. искаха да заявят с днешния протест и гражданската си позиция срещу нарушаването на правата им да протестират, както предвижда новият законопроект за митингите, събранията и манифестациите.
По данни на полицията протестиращите са били около 5-6 хиляди. Синдикатът твърди пък, че са се събрали около 12 хиляди души.
Протестиращите поискаха премиерът Сергей Станишев да приеме техни представители, но се оказа, че министър-председателят днес е в провинцията.
По-късно през деня от КНСБ внесоха декларация в Министерския съвет, с която изразяват недоволството си от мерките, които правителството предприема срещу финансовата криза. В декларацията синдикатите настояват за национална антикризисна програма. Програмата трябва да бъде изработена в съгласие с бизнеса и труда и приета от парламента с консенсус и с конституционно мнозинство. Сред исканията са и гарантиране на предвидените в бюджета разходи за нормално функциониране на осигурителната, здравната и образователната система, както и за механизми за растеж на минималната работна заплата и увеличение на обезщетението за безработица. Според КНСБ държавата трябва да поеме плащането на липсите за една година и да разсрочи главниците по ипотечни кредити за единствено жилище на семейства, силно засегнати от кризата и поне с един безработен член от семейството. Останалите искания са посочени в призива на синдиката, който те представиха още на 23 април.
Лидерът на КНСБ Желязко Христов поздрави събралите се хора за смелостта, че са се изправили пред триъгълника на властта.
"Управляващите спряха увеличението на заплатите на хиляди служители, които в условия на криза очакват по-високи приходи. Може ли тези хора да получават заплати, по-малки от средната работна за страната и да им бъде отрязано 10-процентното увеличение?", попита Христов.
Лидерът на КНСБ предупреди, че който пипа заплатите на хората, ще си ходи от властта, съобщи Dariknews.bg.
Той призова за оттегляне на законопроекта за митингите, събранията и манифестациите, който нарушава гражданските права на българите и апелира за стартиране на дебат за социалното и икономическото развитие на България. Безработицата нараства, нужни са спешни мерки, допълни Христов.
"Структурите са решили точно сега да се проведе митингът, тъй като сме в условия на задълбочаваща се криза. КНСБ последователно очакваше от българското правителство, на което предостави антикризисни мерки, да развие истинска национална антикризисна програма, а не само с бюджетни мерки и наименувана на премиера, да се постигне съгласие с бизнеса, с труда, с мнозинството в парламента. За жалост обаче и днешният дебат не касае в голямата си част икономическото и социално измерение", обясни Желязко Христов.
Гражданският протест, подчерта още Христов, е към управляващите и към опозицията, защото есента кризата ще се задълбочи и драмата ще е още по-голяма.
"Да се протестира, когато парламентът не работи, е все едно удар в празното". Така определи синдикалните протести Станишев в Девня.
Според него следващото Народно събрание ще разгледа закона за митингите и събранията. Той посочи, че да се опази човешкият потенциал и да не се разпилеят екипи и работници е много важна част от антикризисната програма на правителството, предаде standartnews.com.
Правителството прави и ще прави всичко, за да се усети кризата по-малко в страната, увери Станишев.