Как работи Европейският парламент?

03.04.2012 | 13:45
по статията работи: Петя Бързилска
Евродепутатите изготвят законите за целия ЕС, а по време на заседания могат да обсъждат на всички европейски езици
Как работи Европейският парламент?

Европейските институции ги има и работят. Много хора обаче не знаят каква е точно ролята на Европейския парламент*, как функционира той и какви са разликите между него и другите институции на ЕС.

Какво е Европейският парламент и какви функции има?

В официалния сайт на Европейския парламент (ЕП) е записано, че той е „наднационална институция, чиито членове се избират демократично чрез всеобщи преки избори“. Това означава, че ЕП е орган, който изготвя законите, като представлява жителите на всички държави-членки на Европейския съюз (ЕС). Парламентът не би трябвало да защитава интересите на никоя от 27-те страни по отделено, а с работата и дейността си да мисли за развитието на Съюза като цяло.

Парламентът всъщност е законодателен орган на Европейския съюз и се избира на всеки пет години. Той заедно със Съвета на министрите (Съвета на ЕС) създава законите, които важат за всички граждани на Общността. За сравнение Европейската комисия е институцията, имаща изпълнителна власт. Парламентарните членове са натоварени със задачата да изготвят законодателните актове - директиви, регламенти и др.

Три са ролите на Парламента (снимка вляво, източник - Econ.bg). Първо, той обсъжда и приема европейски закони заедно със Съвета. Второ, органът осъществява контрол над други институции на ЕС, по-специално Европейската комисия, като целта е да се гарантира, че те работят демократично. Трето, членовете на ЕП имат задачата да обсъждат и приемат бюджета на ЕС заедно със Съвета.

Парламентът работи за създаването на законодателни актове в няколко направления. Това са защита на околната среда, права на потребителите, равни възможности и подобрение достъпа до знания. Митническото сътрудничество, транспортът, борбата срещу нелегалната имиграция и свободното движение на работна ръка, капитали, услуги и стоки също влизат в дейността на ЕП.

Парламентът наброява 754 членове, които представляват 500-милионното население на Европейския съюз. Те се избират на всеки пет години.

Как работи Европейския парламент?

След като бъдат избрани, членовете на ЕП се разделят и обединяват в политически групи според позициите и убежденията си. В момента броят на групите е седем.

Евродепутатите освен на политически принцип са разделени и в парламентарни комисии. Те имат важна роля, защото преди да бъде гласуван в пленарната зала даден проектозакон (или решение) трябва да бъде разгледан в съответната комисия. Там се изготвят доклади, на базата на които по-късно се извършва гласуването в залата.

В Европейския парламент (снимка вдясно, източник - Econ.bg) има 20 постоянни комисии и една специална, която се занимава с въпросите по финансовата, икономическата и социалната криза. Между 24 и 76 депутати участват във всяка от комисиите, които се разпределят на квотен принцип между парламентарните групи. Евродепуатите там могат да са както редовни членове, така и заместници, които имат същите права като титулярите. Те могат да участват в заседанията, да съставят доклади, да внасят поправки и да се изказват. Разликата между заместниците и титулярите обаче е, че първите не могат да гласуват, освен ако някой от редовните членове не им предотстъпи правото си на глас.

Ролята на председателя на Парламента

Председателят се избира за две години и половина, като може да бъде и преизбран. Той представлява ЕП в неговите външни отношения, както и в отношенията с другите институции на Общността.

Интересно е, че след като на второ четене депутатите гласуват бюджета на Европейския съюз, с подписа на председателя на ЕП бюджетът влиза в действие.

Как се провежда една парламентарна сесия?

Годишно има 12 редовни заседания. Те обикновено продължават четири дни, а мястото на провеждане е Страсбург, Франция. Август е единственият месец, в който няма парламентарни сесии. В столицата на Белгия – Брюксел, евродепутатите също провеждат няколко заседания, които обаче продължават само по два дни.

Пленарните заседания са публични, като всяко от тях се записва. Достъп до архивите на сесиите имат всички, които са заинтересовани. Те могат да се намерят на сайта на Европейския парламент.

Всяко заседание се октрива от председателя на ЕП (Пленарна зала, снимка вляво, източник: - Европейски парламент) и разбира се има дневен ред. Ръководителите на политическите групи, които участват в т.нар. Председателски съвет, имат задачата да го подготвят. Той се одобрява в началото на всяка сесия. Понякога могат да се гласуват промени и в последния момент.

Интересна е многоезичността на парламента. Прави впечатление фактът, че по време на парламентарната сесия всеки депутат може да се изказва на своя роден език или на който и да е официален език на ЕС. Специална система, вкючваща превод в реално време, позволява да се правят изказвания, разбираеми за всички. Всеки депутат или зрител на сесията има възможност да следи ставащото в залата благодарени на слушалки, с които може да превключва на който и да е от 27-те европейски езици. Многоезичността се изразява и в това, че парламентарните документи се публикуват на всичките 23 официални езика на Съюза.

Пленарната зала на Европейския парламент е място за дебати. Големият брой на депутатите обаче не позволява всички да се изказват едновременно и затова е създаден строг правилник за реда, при който става това. Прави впечатление, че залата е почти празна по време на сесия. Причина за малкия брой на депутатите е фактът, че по същото време европейските избранници имат заседания и задължения в парламентарните комисии. Въпреки това, дори и при малък процент присъстващи, времето за изказвания рядко стига.

Сградата на ЕП в Страсбург

 

Европейският парламент се помещава в доста огромна зала, която се отличава със своята строга и студена конструкция. Или поне отвън. Вътре сградата (на снимката вдясно, източник - Econ.bg) на ЕП в Страсбург прави впечателние със своите меки цетове и зелени растения, които могат да се видят навсякъде. Коридорите са широки и пълни с хора – многобройната администрация на Парламента, множеството журналисти от медии по цял свят, както и обикновените посетители. За последните обаче достъпът не е навсякъде свободен и те трябва да се придружени от поне едно длъжностно лице, ако искат да преминат през многото контролни пунктове вътре в сградата. Както записите на парламентарната сесия са достъпни за всички, така и поситетелите свободно могат да гледат заседанията на ЕП, слушайки ги на един от официалните езици на Европейския съюз.

 

 

*Текстът е създаден на базата на лични наблюдения от Страсбург на автора - Петя Бързилска, и с помощта на информация от официалния сайт на Европейския парламент

Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...