Офисът ви убива - бавно, но сигурно 1

13.03.2013
по статията работи: Елица Елефтерова
Непрекъснатото застояване и стресът са само част от всички опасности на работата в офис
Офисът ви убива - бавно, но сигурно

Ако сте свикнали да прекарвате часове наред седнали пред компютъра на работното си място, при стресови условия на труд, то трябва да знаете, че този вид работна среда ви уврежда много по-бързо, отколкото си мислите. Представяме ви 9 начина, по които това се случва.

Обездвижването

Всички са наясно, че прекарването на прекомерно дълго време в едно и също положение е лошо за тялото. Болките от схващането на тялото ви са най-малкият проблем - оказва се, че обездвижването може да доведе до ранна смърт. Хората, които по цял ден седят, са изложени на по-висок риск от мускулни и скелетни нарушения, затлъстяване, диабет, рак, сърдечни заболявания и други.

Ако работата ви изисква от вас да изкарвате в седнало положение по-голямата част от деня, е най-добре да използвате хубав стол, който да ви позволява да стоите правилно и да изправя стойката ви. В противен случай сте заплашени от хронични заболявания - включително артрит и бурсит (това е възпаление на бурсите - околоставните торбички, което води до дразнене на тъканта, покриваща отвътре стените на ставите. По този начин тя става груба и произвежда по-голямо от нормалното количество течност. Загрубелите стени предизвикват болка при движение.

Въздухът

Американската Агенция за опазване на околната среда го нарича "синдром на болната сграда". Въздухът във вътрешността на сградата може да бъде до 100 пъти по-мръсен, отколкото извън нея. Хората пребиваващи в офисни сгради с недобра вентилация са изложени на разнообразни нездравословни газове и химикали. В това число влизат различните замърсители в климатичната инсталация, токсични частици, опасни бактерии и мухъл, всички разнасящи се във въздуха навсякъде около нас.

Техниката

Ксероксите и принтерите са източник на потенциално смъртоносен озон, ако филтрите им не се подменят периодично. Дори в малки количества, веществата, които вдишваме, може да предизвикат гръдни болки и възпаления. Лазерните принтери правят същото заради тонер частиците, които могат да попаднат в белите дробове и кръвния поток, което може да доведе до заболявания на белите дробове и други неразположения.

Лаптопите

Ако работите с лаптоп, който държите в скута си, има сериозна опасност да развиете кожни болести заради топлината на машината. Изследователи от Нюйоркския университет са открили, че лаптопите може да доведат до повишаване на температурата на тялото, което при мъжете може да доведе до намаляване на броя на сперматозоидите.

Твърде продължителната работа

Европейски изследователи са установили, че хората, които работят 10 и повече часа всеки ден, са изложени на 60% по-висок риск от множество сърдечно-съдови проблеми, включително инфаркт и стенокардия.

Взирането в монитора

Въпреки че компютърните екрани не отделят радиация, взирането в тях за дълъг период от време може да доведе до увреждане на зрението. Освен това, можете да предизвика главоболие и мигрена.

Отегчението

Скуката може да съкрати живота ви, твърдят изследователи. Едно проучване от University College London показва, че онези, които се оплакват от скука, е по-вероятно да умрат млади. Хората, които се чувстват отегчени, е много по-вероятно да умрат от сърдечна болест или инсулт. Скуката освен това повишава и риска от трудови злополуки.

Мръсната клавиатура

Клавиатурата може да бъде благодатна почва за развитие на бактерии, ако не се поддържа чиста. Според микробиолози върху клавиатурата може да има до пет пъти повече бактерии, отколкото в банята. Не са изключени и опасните бактерии като E.coli и колиформи - често свързвани с хранителните отравяния - заедно със стафилококите, които са причинители на редица инфекции.

Писането на клавиатура

Твърде дългото писане на клавиатура причинява т.нар. карпално-тунелен синдром (болезнено напрягане на китката), който може да засегне и цялата ръка. Този синдром може да доведе до трайно увреждане на нервите и загуба на мускулна маса.

Най-предразположени са възрастните хора, жените и диабетиците. Карпално-тунелният синдром представлява състояние на дискомфорт, причинено от притискането на медиалния нерв (от вътрешната страна на ръката над китковата става). Характерни са неприятните усещания нощем по вътрешната повърхност на ръката, на средния или на всички пръсти (без малкия). Понякога се получават смущения на съня и засилена дневна умора.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
3.00/6
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Иван Велев 15.03.2013 | 15:36
И сега какво? От тази статия излиза, че тия дето работим в офис по-добре сами да се гръмнем, че да си спестим мъките.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 14.03   1492 г. – Испанската кралица Изабела заповядва да бъдат експулсирани 150 000 евреи, в случай че не приемат християнството. 1697 г. – Последният свободен град...