Русия и Руанда ще си сътрудничат в атомната енергетика

06.12.2018 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Русия и Руанда подписаха Междуправителствено споразумение за сътрудничество за използването на атомната енергия за мирни цели
Русия и Руанда ще си сътрудничат в атомната енергетика
Снимка: под лиценза на creative commons

Русия и Руанда подписаха Междуправителствено споразумение за сътрудничество за използването на атомната енергия за мирни цели.

Документът създава правна основа за взаимодействие по широк кръг въпроси – от изграждане на Център за ядрена наука и технологии и на АЕЦ до съдействие при създаването на ядрена инфраструктура и регулации в областта на ядрената и радиационна безопасност в съответствие с международните изисквания. 

Споразумението бе подписано на 5 декември в Москва от генералния директор на руската корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов и от министъра на инфраструктурата на република Руанда Клавер Гатете. 

„Радваме се да предоставим на партньорите си от Руанда достъп до нашия над седемдесетгодишен опит в областта на мирното използване на атомните технологии и се надяваме сътрудничеството в тази сфера да помогне за икономическия ръст на Руанда и повишаване на качеството на живот на нейното население“, заяви Алексей Лихачов по време на подписването. 

Междуправителственото споразумение е отправна точка за започване на активен диалог между двете страни в атомната сфера и ще позволи да се пристъпи към практическо осъществяване на конкретни проекти. 

Предвижда се сътрудничество при надзора, свързан с физическата защита на ядрените материали, радиационните източници, местата за съхранение, както и наблюдението на системата за отчет и контрол на ядрените материали, радиоактивните вещества и отпадъците, осъществяването на фундаментални и приложни изследвания в областта на използване на атомната енергия за мирни цели. 

Предвижда се и взаимодействие при производството на радиоизотопи и използването им в промишлеността, медицината и селското стопанство, сътрудничество в областта на използване на радиационните технологии, ядрената медицина, обучението и подготовката на специалисти за атомната индустрия. 

Двете страни ще създадат съвместни работни групи за изпълнение на конкретни проекти и за извършване на научни изследвания. Те ще обменят експерти, ще организират семинари и конференции, ще си оказват съдействие при обучение и подготовка на научен и технически персонал, доставка на оборудване, материали и компоненти. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...