Saudi Aramco набра рекордните 25.6 млрд. долара в най-голямото IPO в света

06.12.2019 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Продажбата на акции беше най-голямата до този момент, надминавайки тази на китайската Alibaba, която набра 25 млрд. долара през 2014 г. в Ню Йорк
Saudi Aramco набра рекордните 25.6 млрд. долара в най-голямото IPO в света
Снимка: под лиценза на creative commons

В Рияд държавният петролен гигант Saudi Aramco набра рекордните 25.6 млрд. долара в най-голямото първично публично предлагане в света, съобщи "Би Би Си". Продажбата на акции беше най-голямата до този момент, надминавайки тази на китайската Alibaba, която набра 25 млрд. долара през 2014 г. в Ню Йорк.

Продажбата на акции е в основата на плановете на престолонаследника Мохамед бин Салман, който иска да модернизира саудитската икономика, като отслаби зависимостта й от петрола. Страната спешно се нуждае от десетки милиарди долари за финансиране на мегапроекти и развитие на нови индустрии.

Държавната петролна компания на Саудитска Арабия определи крайна цена на акциите си от 32 риала (8.53 долара), което оценява компанията на 1.7 трлн. долара. Получените оферти бяха за обща стойност от 119 млрд. долара. Първоначално тя се стремеше да набере 100 милиарда долара на две борси - с първо котиране на Саудитската фондова борса, а след това и на друга чуждестранна борса, като Лондонската фондова борса.

Петролният гигант предложи само 1.5% от акциите си и избра листване на местната борса, разчитайки на средства основно от съседните арабски монархии. При предлагането близо 5 млн. души физически лица са дали заявка за придобиване на акции.

Представители на Саудитска Арабия се срещнаха със свои колеги от Русия и други членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) във Виена, за да обсъдят производството на петрол. Съюзниците, които заедно изпомпват 40% от световния нефт, се съгласиха да задълбочат намаляването на производството като част от продължаващите усилия за поддържане на глобалните цени.

Saudi Aramco се ангажира с голям годишен дивидент до 2024 г., за да гарантира, че инвеститорите няма да продават акции в близко бъдеще, което води до спад на пазарната оценка. Но анализаторите смятат, че най-голямото предизвикателство за компанията ще бъде, ако в бъдеще реши да излезе на международна фондова борса, за да разшири кръга за инвеститорите.

В средата на 2014 г. цените на петрола се сринаха и тепърва ще се възстановяват напълно, оставяйки зависимите от петрола икономики под натиск. Пазарът се бори с по-бавния глобален растеж и с бумът от ново производство от страни като САЩ. Търсенето на суров петрол намалява, което може да затрудни компанията да расте в дългосрочен план. Климатичната криза и геополитическите рискове също са ключови фактори, които могат да възпрат потенциалните инвеститори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...