Македония събира от данък върху имуществото странните едва 21 млн. евро

08.03.2021 | 14:10
по статията работи: econ.bg
Средната събираемост на този данък е около 81 процента, показват резултатите от изследване за 2017, 2018 и 2019 г., публикувани днес от Центъра за граждански комуникации и цитирани от медиите в Скопие
Македония събира от данък върху имуществото странните едва 21 млн. евро
Снимка: под лиценза на creative commons

Всички общини в Македония заедно събират средно 1.3 милиарда денара, или 21 милиона евро като данък върху собствеността от граждани и компании. 

Средната събираемост на този данък е около 81 процента, показват резултатите от  изследване за 2017, 2018 и 2019 г., публикувани днес от Центъра за граждански комуникации и цитирани от медиите в Скопие.

В документа се посочва, че значително по-голяма част от данъка върху имуществото се събира от гражданите - 70 процента, докато от юридическите лица, т.е. от компаниите, се събират останалите 30 процента. Събираемостта е по-висока сред гражданите - 85 процента, а фирмите плащат 78 процента от начисления данък.

През анализираните три години, т.е. 2017, 2018 и 2019, се наблюдава увеличение на размера на събрания данък върху имуществото. Въпреки това, за разлика от 2018 г., когато увеличението в сравнение с предходната година е 12,5 процента, през следващата 2019 увеличението е само 2,5 процента.

Скопската община Център има най-високите приходи от данък върху имуществото - около 2,3 милиона евро годишно, а най-малката, т.е. без приходи на тази база, е община Арациново, която не ни начислява такъв данък, тъй като няма база данни на данъкоплатците, нито е създал данъчен отдел, заради което не издава данъчни решения. 

Само десет общини в Скопие събират половината от целия данък върху имуществото. 

Най-успешните в събирането на този данък са Росоман и Ресен, а най-слабо се представят Студеничани и Маврово и Ростузе. По региони най-високият процент на събиране на този данък е в общините от област Вардар, а най-нисък в областта Полог, според Центъра за граждански комуникации.

Изследването е проведено в рамките на дейността „Публични разходи за обществено благо“, подкрепена от USAID Проект за гражданско участие. Целта е да се увеличи ефективността на публичните разходи чрез намаляване на корупцията и увеличаване на прозрачността. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...