Асоциацията за защита на потребителите подкрепя Закон за гражданския фалит

01.08.2019 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Асоциацията за защита на потребителите подкрепя предложението на Омбудсмана Мая Манолова за Закон за несъстоятелност на физическите лица, известен като частния фалит
Асоциацията за защита на потребителите подкрепя Закон за гражданския фалит

Асоциацията за защита на потребителите подкрепя предложението на Омбудсмана Мая Манолова за Закон за несъстоятелност на физическите лица, известен като частния фалит. България е единствената държава в ЕС, която няма подобен нормативен акт. Възникват обаче няколко въпроса, които не са уредени в проекта: Кой ще плаща разноските за производствата по фалит - ежемесечните възнаграждения на лицата, които осъществяват процедурата, таксите на съда, вещите лица и др. Не е ясно при банкрутирал длъжник от къде ще се покрият тези разходи. Ако е от държавния бюджет, тогава се поставя въпросът редно ли е изрядните данъкоплатци да плащат "сметката" на неизрядните. Ако все пак некоректните имат някакво имущество и доходи, процедурата по фалит ще излиза прекалено скъпа. И не на последно място кой ще осъществи процедурата по продажба на имуществото на длъжника, ако има такова, с цел покриване на вземанията?, коментира председателят на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски.

В действителност близо 800 млн. лева годишно са лошите необслужвани кредити. Става дума не само за дългове към банки, но и за дългове към фирми за бързи кредити, към лизингови компании, към колекторски фирми и към различни монополни дружества.

Една от основните задачи на Асоциацията за защита на потребителите е именно да се бори с нелоялните практики и способи, с които боравят компаниите за събиране на дългове - т.н. колекторските фирми. Като Асоциация ние ще продължим в тази посока и ще настояване за Закон, който да регулира дейността им. В България има близо 2 милиона случая на граждани с просрочени кредити и сметки, които са лишени от всякакви инструменти на защита и регулация на взаимоотношенията им с тези фирми. Смущаващ е фактът, че към нерегламентираните услуги на тези фирми вече прибягват банкови институции, доставчици на вода, телекомуникационни услуги, ток и парно. Няма прозрачен начин, който да определя начислените от колекторските компании суми над главницата, а това е достатъчна предпоставка за злоупотреби.

Наш дълг ще бъде постоянно да се борим за правото си на справедливост и защита като изискваме от институциите да си свършат работата, заяви председателят на асоциацията Пейо Майорски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...