България и Румъния запазват възраженията си срещу търговското споразумение с Канада

19.10.2016 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Налагането на визови ограничения за граждани на Канада и САЩ при пътуване в Европа е малко вероятно, тъй като няма консенсус сред 28-те държави
България и Румъния запазват възраженията си срещу търговското споразумение с Канада
Снимка: БГНЕС

България и Румъния засега запазват резервите си за сключването на търговското споразумение ЕС-Канада. Това съобщи представител на словашкото председателство на Съвета на ЕС, цитиран от БТА.

Австрия, Словения и Германия са оттеглили възраженията си. Засега България и Румъния запазват резервите си в очакване постигнатата договореност на най-високо държавно равнище за отпадането на канадските визи за техните граждани да се официализира, тоест да бъде включена в писмен документ.

В началото на месеца, в телефонен разговор с премиера Бойко Борисов, канадският премиер Джъстин Трюдо пое ангажимент визите да отпаднат постепенно от 1 май 2017 г.

Белгийското правителство е изразило днес готовността си да подпише споразумението, веднага щом бъдат оттеглени възраженията на властите в провинция Валония.

Белгийската страна е изразила очакването напредък да бъде постигнат до края на седмицата, тъй като Европейската комисия е предприела необходимите стъпки в отговор на притесненията на местните власти. Парламентът във Валония отказа да подкрепи централното правителство за сделката, дни след като германският конституционен съд се произнесе в нейна полза.

Добрата новина е, че макар и не със спринт, приближаваме целта, няма да бъде маратон, коментира представителят на председателството. Всички, освен една държава, подкрепят споразумението, консултациите с Белгия продължават, добави той. Вярвам, че ще постигнем очаквания резултат навреме, посочи представителят.

Еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом заяви, че се работи денонощно за сключването на споразумението, включително с държавите, които засега са несъгласни. Канадската страна проявява търпение, допълни еврокомисарят.

В неделя група граждански организации и коалиции протестираха в София против споразуменията за свободна търговия, които ЕС подготвя със САЩ и Канада. Протести наскоро имаше и в Полша и Германия.

Проблемът с визите

България и Румъния са едни от малкото европейски държави, за чиито граждани е нужда виза за краткосрочни пътувания в Канада и САЩ, макар според споразуменията между ЕС и двете държави, те трябваше да премахнат ограниченията за всички държави-членки до пролетта на 2016 г. Канада обаче запази ограниченията за българи и румънци, а САЩ – за България, Румъния, Кипър, Полша и Хърватия.

През април Европейската комисия (ЕК) поиска от Съвета на ЕС и Европейския парламент (ЕП) решат дали да не бъдат възстановени визите за американци и канадци като ответна мярка. Но Холандия, която бе председател на ЕС до края на юни, пренебрегна искането с аргумента, че подходът на ЕК за разрешаване на проблема не е описан в европейското законодателство. Подобна е позицията и на Словакия, която пое председателството на 1 юли. Освен това препоръката на ЕК няма задължителен характер за страните членки.

Налагането на визови ограничения за граждани на Канада и САЩ при пътуване в Европа е малко вероятно, тъй като няма консенсус сред 28-те държави.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...