България се нуждае от 60 нови лифта, за да развива устойчив планински туризъм 2

18.02.2015 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Казусът Банско отново изправи едни срущу други природозащитници и бизнес
България се нуждае от 60 нови лифта, за да развива устойчив планински туризъм
Снимка: Econ.bg

На България са й необходими 60 нови лифта за развитие на устойчив туризъм в планините. Това изчисли депутатът от Патриотичния фронт Полина Карастоянова. Патриотичният фронт поиска обществено съгласие за ползване на планините и развитието на туризма, особено на зимните спортове.

Какви са аргументите? България разполага с 4 млн. хектара горски фонд, 13 природни парка, 89 резервата, 37 000 км. планински маршрути. София е единствената европейска столица, която има безценно природно богатство – Витоша, и може да предложи условия за целогодишен планински туризъм за всички жители и гости на града, каза Карастоянова.

Тя заяви, че от Патриотичния фронт са изключително разтревожени от факта, че няма обществено съгласие за това как да се използват планините в полза на обществото, за устойчивото развитие на туризма, за здравето на хората и опазването на околната среда.

„Това състояние показва, че институциите не са способни да решават въпросите, свързани с регламента и управлението на публичната собственост в туризма", коментира народният представител от ПФ.

Според Карастоянова въпросът дали да има втори лифт в Банско е въпрос може ли държавата да осигури изграждането на един лифт в устройството на една община в развитието на една структуроопределяща индустрия.

Какво показа прокурорското разследване в Банско

Одисеята около изграждането на нови писти в курорта Банско продължава вече няколко години и се развива при няколко поредни правителство, без да се стигне до решение. От едната страна на конфликта е фирмата „Юлен“, която заявява намерение да инвестира в разширяването на ски зоната в курорта с изграждането на нови писти. Ккато и живеещите в Банско и съседните селища хора, много от които са инвестирали в туристическа база и обекти и които искат районът да се развива, да става все по-привлекателен за туристите, за да има работа и доходи за местното население. 

Срещу проекта са природозащитни организации, които алармираха за опасност от унищожаване на горите и необратими щети за природата заради заобикаляне и нарушаване на Закона за околната среда както от страна на фирмата, така и от държавната и общинската администрация. Най-активна в оспорването на бизнеспроекта безспорно е коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".

Всичко за казуса около Банско може да прочетете в 3e-news.net

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Анелия Некова 19.02.2015 | 11:07
Не знам дали да са 60, но със сигурност планините ни имат голям потенциал за развитие, който ние не използваме, а трябва
Анелия Некова 19.02.2015 | 16:45
със 60 лифта туризма ни ще се прероди и икономиката ще разцъфне. би било чудесно ако това някой ден стане реалност
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...