Все по-малко са концесионерите, желаещи да стопанисват плаж

25.04.2012 | 09:38
по статията работи: Елица Елефтерова
От общо 210 плажа в България, това лято 100 от тях ще останат без концесионер
Все по-малко са концесионерите, желаещи да стопанисват плаж
Снимка: Булфото

Все по-малко са концесионерите, желаещи да стопанисват плаж. През последните три години в страната ни няма нито една нова концесия на плажна ивица. Статистиката сочи, че от общо 210 плажа в България, това лято 100 от тях ще останат без концесионер.

Общо 110 плажа са на територията на Община Бургас. 32 от тях през идващия летен сезон ще останат безстопанствени. Част от нежеланите ивици са неатрактивни, скалисти, резервати, ограничаващи търговията, или опасни, съобщава bTV.

„Нормално е през 2012 година да намалеят отдадените плажове на концесия, защото те не останаха. А знаете плажът, че също е една стока”, обяснява Константин Гребенаров - областен управител - гр.Бургас.

В това число са плажове, като радиоактивния „Вромос”, където за поредна година плажуването ще бъде строго забранено, тъй като още не е почистен от опасните вещества. В същата графа попада и плажът на къмпинг „Ахелой", до който има неукрепено свлачище.


Закон ограничава плажната ни ивица. Забранява се търговската дейност по крайбрежието и издигането на временни обекти. А без тях много от желаещите да стопанисват плаж се отказват. Някои от концесионерите искат дори намаляване на наема заради щетите от морската буря през февруари, която отнесе част от пясъчния бряг.

Въпреки спада на желаещите да стопанисват плажове, и това лято на неохраняваните места ще бъдат поставени обозначителни табели, че плажът е неохраняем.

„Медицинска помощ, спасителна дейност и почистване. За да може един концесионер или наемател да издържа, тоест да поеме тази дейност, той трябва по някакъв начин да печели”, допълва Гребенаров.

Печалбата от 3 или 5 лева на чадър и шезлонг, наем от продавачи на семки, царевица и сладолед или временни капанчета за бира и цаца съвсем не са достатъчни да привличат желаещи да наемат плаж. Някои от градоначалниците на крайморски общини пък предлагат и други варианти.

„Според мен, не само кризата, ами и държавната политика, която се води към плажовете, трябва да се промени. Това наистина е държавна граница. Ако плажовете се предоставят на общините, ще бъде по-правилно и по-добре стопанисвани”, смята Иван Георгиев - кмет на гр. Ахелой.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...