Гърците не могат да си позволят почивка

17.08.2010 | 17:25
по статията работи:
Причина за това е намаляването на бонусите. "Гръцкият потребител е много уплашен и много песимистично настроен", коментира хотелиер
Гърците не могат да си позволят почивка

Автор на статията: Мария Петракис, Bloomberg. Превод: Мария Димитрова, БТА

Елени Алексиу казва, че не може да си позволи тази година да заведе двете си деца на почивка на гръцки остров, тъй като правителството е съкратило летните бонуси и е намалило заплатата й.

"Няма да ходим никъде. Може би някъде, където приятелите и семейството ни могат да ни сместят. Причината е в кризата. Летните бонуси бяха орязани. Всички цени се повишиха", казва 38-годишната Алексиу - държавен служител в бюро за консултиране
на гражданите в Атина.

Алексиу изпитва последствията от мерките на премиера Георгиос Папандреу в изпълнение на изискванията за получаване на спасително финансиране в размер от 110 милиарда евро (141 милиарда долара) от Европейския съюз и Международния валутен фонд. Освен намаляването на пенсиите и по-високите данъци, за първи път гръцките 768 000 държавни служители не получиха традиционните заплати за допълнителни 15 дни през лятото, когато всички гърци се отправят към плажа.

По-малките разходи за настаняване в хотели, самолетни билети и пътувания с фериботи ограничават приходите за туристическата индустрия, за която базираният в Лондон Съвет за световни пътувания и туризъм смята, че представлява 16%
от гръцката икономика, възлизаща на 237 милиарда евро, както и че осигурява едно от всеки пет работни места.

Последиците от по-спестовните местни жители, съчетани с намаленията за примамване на чужденците, означават, че приходите тази година ще спаднат с 9%, въпреки че броят на чуждестранните посетители не е много по-различен, казва Андреас Андреадис, председател на Федерацията на хотелиерите в Гърция.

"В момента гръцкият потребител е много уплашен и много песимистично настроен. Има значителен спад в местния туризъм. Все повече гърци си остават вкъщи", казва Андреадис. Той смята, че гърците се равняват на една пета от туристите, а приходите от тях през 2010 г. най-вероятно ще спаднат с 20%.

Пътните и пристанищните власти отчитат по-слабо от обикновено движение преди масовото заминаване на гърците на почивка на 15 август, когато всеки, който до момента не е заминал на почивка, го прави.

Авиокомпаниите отчитат спад в търсенето на вътрешните линии. Говорителката на Еджиън Еърлайнс Рула Салутци каза, че спадът през последните месеци е 15% в сравнение с миналата година, въпреки че цените на билетите са намалели.
Според статистиката на летището на остров Родос броят на посетителите на острова с чартърни полети, повечето от които са от чужбина, се е увеличил с 11% през юли. Броят на местните посетители през същия месец обаче е спаднал със 17%.

40-годишният Андонис Кацигурас, който работи в магазин за обувки в центъра на Атина, каза, че бизнесът е оживен, което е нетипично за август. "Очевидно хората не заминават на почивка", каза той.

Дълго време смятаните за част от обичайния доход изплащания на бонуси подпомагаха гърците, точно когато те имаха нужда от това: една допълнителна заплата преди Коледа, половин преди Великден, който е най-големият празник в Гърция, и през
лятото. Подобни плащания не могат да се поемат, каза през май МВФ.

С премахването на "доро" или подаръците, както са известни тези плащания, през тази година ще се спестят 1,1 милиарда евро. С намаляването на размера на пенсиите ще се
спестят още 1,5 милиарда евро. Целта на правителството е да понижи бюджетния дефицит от 13,6 процента до 8,1% от БВП. Лимитът за държавите членки като Гърция е три процента. Миналата седмица от статистическия институт заявиха, че
икономиката се е свила с 3,5 процента на годишна база през втората четвърт от годината.

От Института за защита на правата на потребителите (ИНКА) казаха, че 59% от гърците тази година няма да почиват за разлика от миналогодишните 48 процента. Базираният в Атина институт е анкетирал 980 домакинства в периода 9 -13 юли.
Според проучването 72% от тези, които смятат да почиват, ще съкратят броя на почивните дни, 45% ще си останат вкъщи, а 27% ще посетят роднина или приятел. Само 28 процента от тези, които ще почиват тази година, ще отседнат в хотел или на квартира, сочи проучването.

"Гърците нямат финансовата възможност да си позволят почивка. Причините са две: разноските и намаляването на заплатите. Държавен служител с четиричленно семейство, който сега взима летен бонус от 188 евро, няма да успее да стигне
далече", каза председателят на ИНКА Георгиос Лехуритис.

За да привлече гърците, "Луис" АД - най-голямата регистрирана на борсата туристическа компания в Гърция и Кипър, предлага намаления от 20% и оферти като безплатен престой за две деца. Акциите на базираната в Никозия компания паднаха с 25% тази година. Говорителят на агенцията Михалис Маратефтис каза, че броят на резервациите на гърци в десетте хотела на компанията почти не е променен в сравнение с миналата година.

Според проучване на Алфа банк - третият най-голям кредитор в държавата, гърците прекарват повечето време от отпуската си в собствената си държава в сравнение с останалите европейци. За почивка в чужбина те са похарчили 1,1% от
БВП за 2006 г., 2007 г. и 2008 г. в сравнение с 2,5% при германците и 2,6% при англичаните.

Алексиу, която е оставила децата си с приятели по време на лятната им ваканция, каза, че заради увеличаването на цените се колебае дали да отиде да ги види докато работи през седмицата в центъра на Атина. Увеличението на таксите върху горивата
доведе до най-бързото повишаване на инфлацията в Гърция сред 27-те членки на ЕС. През юли процентът се увеличи до 5,5 - най-високото равнище за последните 13 години.

"Сега отиваш в супермаркета и похарчваш 50 евро, а нямаш дори и две торби с бакалски стоки", казва Алексиу, която преди съкращенията е печелила 17 000 евро на година.

39-годишният Герасимос Барунос завел жена си и едногодишния си син за една седмица на остров Закинтос, първата им ваканция от две години. Тъй като годишната му заплата е била намалена с 1200 евро, той избрал по-евтин хотел и ограничил посещаването на ресторанти. Годишните му бонуси са били заменени с по-ниска, твърда заплата.

"За определено време съм избрал да харча доста по-ограничен бюджет. Това се наложи от страх от ситуацията като цяло и от това, че може да има и следващи съкращения на заплатата", каза той.

Управителят на магазина за обувки Катцигурас каза, че ще отиде на почивка по-късно тази година, за да се възползва от по-ниските цени, предлагани за неговата предпочитана дестинация Фолегандрос, малък остров, посещаван повече от гръцки туристи, отколкото от чуждестранни.

"Мога да взимам отпуска веднъж годишно и през цялата година я очаквам с нетърпение. Трябва да запазим някои неща, за да преминем през кризата", каза той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...