Държавата за продажбата на Е.ОН

05.12.2011 | 18:00
по статията работи:
Не очаквам "драматични" промени за клиентите на дружеството, заяви Ангел Семерджиев
Държавата за продажбата на Е.ОН

В събота стана ясно, че германската компания E.ON е продала българското си подразделение "Е.ОН България" на чешката компания Energo-Pro. В неделя синдикатите коментираха, че са притеснени от сделката. Днес по нея се изказаха и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, както и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.

"Сделката е управлявана изцяло от компанията Е.ОН в Германия, но българското Министерство на икономиката, енергетиката и туризма е било в течение неофициално как се развива тя", съобщи пред журналисти Трайков, цитиран от БТА.

По-рано през деня стана ясно, че ДКЕВР не е била уведомена за покупката предварително. "
Не мисля, че това е практика - обикновено до последния момент се пази в тайна такава сделка. Но не сме били уведомени предварително", заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Новият собственик - частното чешко дружество
Energo-Pro, държи електроразпределението в Грузия и от грузинския министър на икономиката Вера Кобалия, която е на посещение в България, министър Трайков е получил добри отзиви за компанията.

Същата позиция изрази по-рано през деня и председателят на ДКЕВР. "Не бих искал да коментирам опита на една или друга компания, като тази, която е купила акциите на Е.ОН. Energo-Pro има разпределителна дейност в Грузия и имат опит", заяви Семерджиев.

Председателят на ДКЕВР не счита, че ще има "драматични" промени за клиентите на Е.ОН България след продажбата.

Пред БНР днес той не се съгласи с твърдението, че Е.ОН се оттегля заради прекомерна държавна регулация.

"
Начинът, по който се регулира "Е.ОН мрежи" и Е.ОН снабдяване" в България, не се различава от начина, по който се регулират останалите разпределителни компании. Диалогът с "Е.ОН България" винаги е бил нормален и добронамерен. Освен това нашето законодателство е напълно хармонизирано с европейското. Друг е въпросът, ако от компанията са имали други очаквания", заяви Семерджиев.

Която и да е компанията, тя е в регулаторния обхват на ДКЕВР. Няма начин да се направи компромис със задълженията в обслужването на клиентите“, категоричен е Трайков.

Икономическият министър обясни, че предстои да се срещне с представители на Е.ОН и на новият собственик -
Energo-Pro, за да чуе от тях плановете им, свързани с България. Трайков посочи, че според българското законодателство дори и само името на компанията да се смени, лицензът, който тя има за дейността си, трябва да се промени.

Хипотетично, ако ДКЕВР откаже да поднови лицензията на новата компания, то тогава сделката не става“, коментира Трайков. Според него обаче проблем няма, защото на пазара има лицензиант и това е Е.ОН България.

Според Семерджиев всички тези обстоятелства ще бъдат разгледани внимателно, когато ще бъде издадена лицензията за новия собственик. "От момента, в който има нов собственик, ще се поиска промяна на името и тогава ще се разгледат всички условия по лицензите", обясни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...