Дянков: България се нуждае от плоския данък още 10-15 г.

30.11.2012 | 08:47
по статията работи: Петър Чернев
Според вицепремиера в дългосрочен план България иска да въведе еврото като валута
Дянков: България се нуждае от плоския данък още 10-15 г.

В дългосрочен план България иска да въведе еврото като валута. Това заяви в интервю за германския вестник Die Zeit вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той уточни обаче, че за тази цел наскоро сключеният фискален пакт трябва да позакрепне и че е необходимо да има много тежки наказания за страните, които не спазват правилата и тези наказания трябва също така да се прилагат, посочват от министерството на финансите. 

На въпрос: "При какви обстоятелства еврото би станало отново атрактивно за вас (България - бел.ред.)?", Дянков отговаря: "България не приема исканото от някои големи европейски държави хармонизиране на данъците. Ние се нуждаем от ниския плосък данък, за да наваксаме, при това той ни е необходим за следващите десет-петнадесет години". 

Голяма част от хората си мислят, че аз съм "за" плосък данък, но това не е точно така. Това заяви на 13 октомври в ефира на Дарик радио вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той обясни, че един от принципите на добрите публични финанси е, че когато има голяма външна несигурност, стабилността се получава, когато не правиш резки ходове.

Под въпроса беше поствено дали плоският данък е правилният налог за България. Според вицепремиера България трябва да премине на прогресивно облагане на доходите след няколко години. Плоският данък, въведен през 2006 г., бил верният ход тогава и не трябвало да се променя по време на криза. Беше отхвърлена възможността приходите на най-богатите да бъдат облагани на 75%.

Запитан от репортера на Die Zeit защо правителството е "натиснало спирачката" в началото на кризата, въпреки че България е била в сравнително добро финансово състояние, отговаря: "За да се откроим сред останалата част от региона. За да покажем, че сме различни." Тук вицепремиерът припомня последиците от финансовата криза през 1997 г. и пояснява:   "Разбрахме, че онзи, който известно време живее безгрижно и разточително, все някога трябва да си плати за това. България си научи урока."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...